Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökkafes'te Yargıtay Tedirginliği

Başbakan Erdoğan'ın Gökkafes'teki toplantıya tepki göstermesi binanın yıkılma ihtimalini gündeme getirdi. Yargıtay'a göre bina hakkındaki tüm i

Sabah
Gökkafes'te Yargıtay Tedirginliği

b>Başbakan Erdoğan'ın Gökkafes'teki toplantıya tepki göstermesi binanın yıkılma ihtimalini gündeme getirdi. Yargıtay'a göre bina hakkındaki tüm işlemler hukuka aykırı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Gökkafes'te yapacağı toplantıya katılmaktan vazgeçmesiyle birlikte Gökkafes dosyası yeniden gündeme geldi. Erdoğan'ın bu kararında, bir gün önce İstanbul'da toplanan 32 sivil toplum kuruluşunun, yetkilileri Gökkafes'i yıkmaya çağıran bildirisinin de etkili olduğu tahmin ediliyor. Aralarında Mimarlar Odası, Tarih Vakfı ve İstanbul Barosu gibi oda ve baroların da bulunduğu sivil örgütler yayınladıkları ortak bildiride hukuka aykırılığı yargı tarafından tescil edilen Gökkafes'in İstanbullular başta olmak üzere yurttaşların adalet duygusunu rencide ettiği vurgulanmıştı.

YARGITAY ONADI
21 yıldır devam eden Gökkafes tartışmasını yeniden alevlendiren gelişmeyse Şişli Asliye 1. Hukuk Hakimliği'nin 24.06.2003 tarihli kararının, Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmesi. Beyoğlu Belediyesi, Gökkafes yapılmadan önce tapuda bulunan "bina yapılamaz" şerhinin mahkeme kararı olmadan silindiğini ileri sürmüştü. Mahkeme bu iddiayı haklı buldu. Bu gelişme üzerine Gökkafes'le ilgili tüm işlemlerin hukuken iptali gündeme geldi. Belediye başkanlığı döneminde Gökkafes'i durdurma çabalarında başarılı olamayan Başbakan Erdoğan'ın SPK toplantısına Gökkafes'te yapıldığı için katılmaması binanın yıkılabileceği ihtimalinin güçlenmesine neden oldu.

'Gökkafes hukukun üstünde mi' tartışması

* Nurettin Sözen (CHP Milletvekili):
Baştan sona hileli, herkes suçlu

Gökkafes, hukukun üstünlüğü ilkesine örnek teşkil etmesi açısından hiç vakit geçirilmeden yıkılmalıdır. Gökkafes hukukun kararına göre yok hükmünde bir bina. Zaten yapılışı da hilelerle oldu. Bina yıkıldığı gibi, ayrıca bu hileyi yapanlar hakkında da derhal kanuni işlem yapılması lazım. Çünkü yanlışlıkla değil hileyle yapılmıştır. Binayı yapanlar kadar bunun yapımına izin verenler de suçludur. Tapu işlemleri hileyle yapılmıştır, inşaatı hileyle yapılmıştır. Benim mücadelem Gökkafes'in yapımı sırasındaki imar hareketleriyle ilgiliydi. Onlar da tamamen kanunsuzdur.

* Oktay Ekinci (Mimarlar Odası Başkanı):
Kararı Şişli Belediyesi verecek

Gökkafes'in yıkılıp yıkılmaması tartışması hukuk devleti olup olmadığının tartışılmasıdır. Kaldı ki, Gökkafes'i ulusal değerimizle mukayese etmemiz gerekmektedir. Gökkafes'e harcanan paralar mı değerlidir, yoksa İstanbul mu değerlidir? Şu anda artık belediye yıkıma resmen kendi karar verecek. Ama Şişli Belediyesi bu siyasi gücü bulabilecek mi derseniz bunu bilemem. Unutmayalım ki Erdoğan'ı başbakanlığa yükselten hizmeti, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığındaki davranışları oldu. Bu davranışlarından biri de Gökkafes'e ve 3. Köprü'ye karşı çıkmaktı.

'Hukuksuzluğun bedeli'
* Cemal Gökçe (İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı):

Hukuksuzluk olmuşsa olmuş, biz buraya değerli bina yaptık, yıkmayalım kalsın diyorlar. Zaten Türkiye'de başımıza gelen belaların bir çoğu 'napalım oldu' anlayışıyla çıkarıldı. Dolayısıyla hiç kimse bir bedel ödemedi. Gecekondular dahil. Gecekondu adı altında betonarme yapılar ortaya çıktı. Dolayısıyla bu yapıların gizli bir maliyeti oldu. Bu maliyeti bu kentte yaşayan namuslu vatandaşlar ödüyor. Bu çerçevede olumsuz, plan dışı, yasa dışı, hukuk dışı bir davranışta bulunan kimse ister gecekondu sahibi olsun kaçak yapı çerçevesinde isterse apartmanın 5 katı üzerine 2 kat kaçak yapan vatandaş olsun, isterse Gökkafes olsun bu çerçevede herkes bir bedel ödemelidir. Yapılmış ve yapılacak olan hukuksuzluğun mutlaka bir bedeli olduğu bilinmelidir. Bu çerçevede gösterilecek tavır eminim ki oraya harcanmış olan paradan çok daha önemli ölçüde yarar getirecektir bu kente.

'Adım atacak yer bulamayız'
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Erdoğan'ın Gökkafes'e gelmemesini saygıyla karşıladığını belirterek şunları söyledi: "Doğru bir yaklaşımdır. Ancak Türkiye hukuk düzenidir. Biz politikacılar olarak da idare olarak da hukuk düzeni neyi gerektirir, ona göre davranırız." Abdüllatif Şener, Gökkafes'in dışarıdan bakıldığında, İstanbul'un güzelliğini kapatan bir yapısı olduğunu söyledi. Ancak şunları vurguladı: "Geçmişi yargıladığımız takdirde o kadar çok şey söyleyebiliriz ki, sadece Gökkafes hakkında değil, her attığımız adım, her bastığımız nokta hakkında bir değerlendirme yapmak zorunda kalırız. Ve kızgınlığımızdan dolayı da adım atacak yer bulamayabiliriz. Şimdi geldiğimiz noktada her şeyin hukuk düzeni içinde olması, İstanbul'un tarihi güzelliklerinin büyük bir hassasiyetle korunması gerekir diyoruz.'' Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gökkafes adıyla bilinen binadaki açılışa katılmamasına ilişkin olarak, ''Böyle bir hassasiyeti bilmiş olsaydık tabii ki dikkate alırdık'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokkafeste-yargitay-tedirginligi_20566.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!