Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökova’ya Yönetmelik Darbesi

Doğal ve arkeolojik sit alanı olan Adalıyalı Koyu’nda yapılmak istenen otel projesine verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı ÇED yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mümkün oldu. Bodrumlular yönetmeliğe de dava açacak.

yapi.com.tr
Gökova’ya Yönetmelik Darbesi

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Bodrum’un el değmemiş koylarından Kissebükü’ndeki Adalıyalı Koyu, araziye yapılmak istenen otel projesi ile yapılaşma tehdidi altında. Anayasa Mahkemesi’nin ormanlık arazinin şirketlere tahsisine yönelik daha önce aldığı iptal kararına rağmen geçen yıl Ersoy Otelcilik’e yeniden tahsis edilen alan 2. derece doğal ve 3. derece arkeolojik sit niteliğinde. Proje alanı olarak belirlenen arazide arkeolojik yapı kalıntılarının saptandığı alanlar ise 1.derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiş durumda. Ancak buna rağmen Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, araziye yapılmak istenen otel projesi için çevresel etki değerlendirmesine gerek görmeyerek ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi. Çünkü ÇED yönetmeliğinde Ekim 2013’te yapılan değişiklikle 100 oda ve üzerindeki turizm tesislerinde ÇED raporu alma zorunluluğu 500 odaya çıkarıldı. Ersoy Otelcilik tarafından yapılacak otel ise 500 değil 490 odalı olacak.

Arkeolojik SİT yok sayıldı

ÇED raporu yerine yeterli görülen proje tanıtım dosyasında alanın arkeolojik niteliğine ilişkin herhangi bir bilgiye yer verilmiyor. Oysa Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Nisan 2014’te proje alanın içinde yer alan 88 bin 500 metrekarelik orman arazisini 1. ve 3. derece arkeolojik sit alanları olarak tescilledi. Arazide yapılan inceleme Adalıyalı’da Helenistik Çağ öncesine tarihlenen kalıntılar saptandı. Sahilin iç kesiminde kale kalıntıları, sahilde kumsalın bittiği alanda liman yapılarına ait olabilecek temel izleri ve duvar uzantıları belirlendi. Limanın gerisindeki ormanlık alanda ise geleneksel tarımın izlerini taşıyan tarım terasları tespit edildi.

Bodrumlular davacı

Kıyıları yapılaşmaya açan imar planına ve otel projesine verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararına karşı dava açan Bodrum sakinleri ÇED yönetmeliğini de yargıya taşımaya hazırlanıyor. Kissebükü koylarının imara açılmasına karşı 23 yıldır mücadele ettiklerini belirten Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, “Burası geleceğe aktarılması gereken, doğal ve arkeolojik değerleri açısından korumak zorunda olduğumuz bir alan. Kissebükü’nde katliam yaşanmadan bu projeleri durdurun, diyoruz. Masa başında yapılan planlamalara ve koylarımızın peşkeş çekilmesine hayır diyoruz” dedi.

Mahkeme kararı delindi

Adalıyalı Koyu’nu imara açma ısrarı 10 yıldır sürüyor. 2005’te Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kissebükü’nde  doğal sit alanı olan Adalıyalı ve Narlıyalı koylarını içine alan bölgede 3 adet turizm tesisi yapılması için araziyi yatırımcı şirketlere tahsis etti. Muğla İdare Mahkemesi ve Danıştay’a tahsislerin iptali için davalar açıldı. 2007’de Anayasa Mahkemesi, orman tahsislerini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. 2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı 1/25.000 ölçekli imar planında Adalıyalı koyunda daha önce tahsisi iptal edilen alan turizm tesisi alanı olarak planlandı. Böylece, yapılan imar planı değişikliğinin ardından arazi 2014’te Voyage Oteller Grubu’na yeniden tahsis edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokovaya-yonetmelik-darbesi_128022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!