Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökpınar Gölü’ne Bungalov İhalesi

Sivas Valiliği, doğal sit alanı olarak tescil edilmesi beklenen Gökpınar Gölü için, bungalov evleri yapım ihalesi açtı.

yapi.com.tr
Gökpınar Gölü’ne Bungalov İhalesi

Sivas’ın Gürün ilçesinde yer alan, yaz kış 11 derece sabit su sıcaklığı olan ve 15 metre derinliğinde olmasına karşın dip yapısı görülebilen Gökpınar Gölü’nün doğal sit alanı olması beklenirken, Sivas Valiliği göl alanı için ‘İyileştirme ve Bungalov Evleri Yapım İşi’ ihalesi açtı.

BirGün’de yer alan habere göre; Gürünlüler, sit alanı ilan edilmeden önce acele ihale açıldığını belirterek, bu doğa harikası gölün ranta açılması yerine korunması gerektiğini belirttiler.

Bölgenin korunması ve ihalenin iptal edilmesi, ihale tamamlanmışsa bile inşaat faaliyetlerinin başlamaması için kampanya başlatan Gürün halkının konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Sivas’ın Gürün ilçesinde yer alan Gökpınar Gölü’nün doğal sit alanı olarak tescil edilmesi için çalışmalar devam ederken, sanki sit alanı ilan edilmeden alel acele yapılmak istenir gibi ‘Gökpınar Gölü Sivas Valiliği tarafından ‘İyileştirme ve Bungalov Evleri Yapım İşi’ ihalesi açılmıştır.

Geçmiş dönemlerde de benzer şekilde plansız ve özensiz müdahalelerle zarar görmüş olan bu doğa harikasının ihtiyacı, yeni yapılar ya da peyzaj düzenlemeleri değil, bilimsel yaklaşım ile ele alınması ve koruma altına alınmasıdır…

 

 

Gökpınar Gölü’nün benzersizliği, az rastlanır coğrafi ve jeolojik yapısından kaynaklanmaktadır. Doğal sit kararı ile korunmaya çalışılan en önemli kısmı ise su kaynakları, yani pınarlardır. Son derece hassas yapıdaki pınarların yapılacak bilimsel çalışmalarla göl su yüzeyi ve kıyı alanı ile birlikte koruma altına alınması ve tüm diğer düzenlemelerin buna göre yapılması gerekmektedir. Göl kıyı hattının ve doğal yapısının korunabilmesi için iyi niyetli düzenlemelerin ötesinde, bilimsel hazırlık ve planlı yapım ilkeleri ile hareket edilmelidir.

Oysa, Sivas Valiliği tarafından açılan ihale sonucunda yapılacak işleri tanıtmak amacıyla internet üzerinden paylaşılan videoda, göl kıyısı boyunca ve yer yer üstüne doğru uzanan yürüyüş yolları; göl kıyısının kapanmasına, gölgelenmesine ve dolayısıyla yosunlaşmasına sebep olacaktır. Geçmiş dönemlerde yapılan yanlış uygulamalarla zaten önemli bir sorun haline gelmiş olan yosunlaşmanın önüne geçilmesi ve hatalı uygulamaların giderilmesi gerekirken, aynı hataları tekrar eden bu çevre düzenlemesi Gökpınar Gölü’ne geri dönüşü olmayan zararlar verecektir…

Bu sebeplerle Gökpınar Gölü çevresine bungalov evler yapmak ve göl çevre düzenlemesini iyileştirmek üzere açılmış olan ihalenin iptal edilmesini ve bölgenin küçük gölü ve kıyı alanlarını da içine alacak şekilde sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmasını ve 1/100.000’lik planda da yer alan ‘Özel Planlama Alanı’ çalışmasının acilen başlatılmasını talep ediyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokpinar-golune-bungalov-ihalesi_179803.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!