Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Göller Bölgesi “Çöller Bölgesi” Oluyor

Göller Bölgesi’ndeki onlarca göl kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Kuraklık nedeniyle kırmızı alarm veren Göller Bölgesi, yakında Çöller Bölgesi olabilir. Acil önlem alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Böyle giderse göller yeni çıkan atlaslarda olmayacak.” uyarısında bulundu.

yapi.com.tr
Göller Bölgesi “Çöller Bölgesi” Oluyor

Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Denizli, Isparta ve Konya'da irili ufaklı birçok göl bulunuyor; Beyşehir, Eğirdir, Akşehir, Burdur, Eber, Gölmarmara, Acıgöl, Suğla, Ilgın, Salda ve Kovada… Ancak irili ufaklı göllerin bulunduğu Göller Bölgesi her geçen gün kuruyarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Sözcü’den Mustafa Sarıipek ve Müslüm Evci’nin haberine göre; göllerin neredeyse yarısı kurudu, bir diğer yarısı da can çekişiyor. Bilim adamları gelecekteki susuzluğa dikkat çekiyor.

Tek tek kuruyorlar
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şubesi’nin hazırladığı rapora göre; Karagöl, Küçük Göl, Girdev ve Müren gölleri (Antalya- Elmalı), Manay, Sarıgöl (Kırkpınar), Gölcük, Genceli ve Keklicek Gölü (Antalya-Korkuteli), Karadayı ve Boğazak Sazlıkları (Antalya), Kestel, Yazır, Akgöl, Yarışlı, Mamak, Kurugöl, Beylerli, Karaevli, Heybeli ve Pınarbaşı Gölleri (Burdur), Alparslan Gölü (Isparta), Suğla Gölü, Arapçayırı Çumra Ovası, Güvenç Gölü, Yarma Bataklığı, Hotamış Sazlıkları, Samsam Gölü, Akşehir Gölü, Karapınar Ovası ve Ereğli Sazlıkları (Konya) bölgenin kuruyan alanlarının başında geliyor.

Göller Bölgesi’nin adı kaldı
Deprem Uzmanı ve gezgin olan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Tuz, Meke, Eber, Gölmarmara, Burdur, Salda ve Acıgöl çok sıkıntılı. Artezyenlerle tarımsal amaçlı suların çekildiği için Burdur Gölü kuruyor. Hatay Havaalanı Amik Gölü’nü kuruttu. Tuz Gölü küçüldü gitti. Göl suları yeraltı suları seviyesine inmiş durumda ve tarımsal amaçlı kullanılıyor.” dedi.

Beyşehir Gölü alarm veriyor
Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı olma özelliğine sahip Beyşehir Gölü’nde su seviyesi her geçen yıl düşüyor. 26 metreye sahip olan gölün derinliği son 20 yılda 6 metreye kadar düştü. Gölde yaşanan su seviyesindeki değişimin yanlış balık üretme politikasına bağlı olduğunu belirten Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, “Yanlış balık üretme politikası gölü etkiledi. Gölde et yiyen balık türü çoğaltılınca onlar da ot yiyen 13-14 balık türünü yedi. Sonra zamanla gölün dibinde otlar oluştu. Dağlardan inen alüvyonlar da göl dibindeki otlar nedeniyle dolgu yarattı. Bu da göl derinliğinin azalmasına neden oldu” dedi.

Meke Gölü gitti gidiyor
Konya’nın Karapınar ilçesinde sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan ‘Dünyanın nazar boncuğu' olarak da adlandırılan, önceleri 12 metre derinliğinde su bulunan Meke Gölü de kurudu.

Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, “Meke'de su yüksekliğinin tekrar eski düzeyine ulaşabilmesi için bu kaynakların kullanımının tamamen durması gerekiyor. Yeraltı suyunu kullanmayın dediğimizde ise tarım bitecek. İkisi arasında bir tercih yapmak zorunda kalacağız. Şimdilik seçilebilecek en akıllıca yöntem, suyun kontrollü ve tasarruflu olarak kullanılması.” diye konuştu.

Eğirdir Gölü sürekli kirletiliyor
Isparta Eğirdir Gölü'nün su seviyesinde meydana gelen azalma tedirgin edici. Uzmanların araştırmalarında, 10 yıl önce 520 kilometrekare olan göl yüzeyinin, geçen yıl 448, bu yıl ise 436 kilometrekareye düştüğü, 84 kilometrekare göl yüzeyinin ise kuruduğu belirlendi. Göl su seviyesinin 16 metreden 7-8 metreye kadar düştüğünü belirten İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, “Eğirdir Gölü son 2 senede yaklaşık olarak 100 metre çekildi. Bu yıl yağışlar bol olmasına rağmen gölün seviyesinde önemli oranda azalma var. 1950’li yıllarda ülkenin en temiz gölü olan Eğirdir Gölü, 2001 senesinden bu tarafa evsel ve endüstriyel atıklar nedeni ile 4-5 kat fazla kirlenmiş durumda.” ifadelerini kullanmıştı.

Avlan Gölü kurumak üzere
Antalya’da bulunan ve Denizden yüksekliği 1030 metre olan Avlan Gölü'nün büyüklüğü 850 hektar. 1970'li yıllarda tarım arazisi elde etmek için kurutulan göle 2001'de yeniden su verilmeye başlandı. Ancak artık Avlan Gölü'nün büyük bir bölümü kurudu ve bir futbol sahası kadarı kaldı.

Diğer göllerde durum ne?
30-40 metrelik derinliklere sahip Eber Gölü 1,5-2 metrelere düştü. Burdur Gölü dört bir yanından giderek küçülüyor. 350 kilometrekarelik Akşehir Gölü bilinçsiz tarımsal sulama, su kaynaklarının üzerine yapılan gölet ve barajlar, kuraklıkla da birleşince göl kurudu. ‘Türkiye'nin Maldivleri' olarak ünlenen Burdur'daki Salda Gölü de kirlilik riskiyle karşı karşıya, suyu da azalmaya başladı. Afyonkarahisar'ın İscehisar Gölü ise inşaat ve mermer atıklarından dolayı perişan durumda.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/goller-bolgesi-coller-bolgesi-oluyor_176581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!