Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Google Yeşil Enerji Satacak

Google internet grubunun enerji alanındaki yan kuruluşu olan 'Google Energy', rüzgar enerjisi proje geliştiricisi 'NextEra Energy Resources' firması ile 20 yıllık bir enerji anlaşmasına imza attı. Google Energy imza attığı bu ilk anlaşma ile, Iowa'daki Story II Rüzgar Enerjisi Merkezi'nde üretilen enerji hacminin tümünü, 20 yıl süresince sabit

yapi.com.tr
Google Yeşil Enerji Satacak

STRONG>Google internet grubunun enerji alanındaki yan kuruluşu olan ve geçtiğimiz Aralık ayında faaliyete geçen 'Google Energy', rüzgar enerjisi proje geliştiricisi 'NextEra Energy Resources' firması ile 20 yıllık bir enerji anlaşmasına imza attı. Google Energy imza attığı bu ilk anlaşma ile, Iowa'daki Story II Rüzgar Enerjisi Merkezi'nde üretilen enerji hacminin tümünü, 20 yıl süresince sabit fiyat ile satın almış oldu.

2010 yılı başında elde ettiği 'elektrik dağıtımcısı' statüsü ile, satın aldığı enerjiyi yeniden satabilme hakkına sahip olan Google, böylelikle 2007'den bu yana açıklamadığı 'karbon nötr' (sıfır karbon salımı) olma hedefini de gerçekleştirmiş olacak. Anlaşmada, enerjiyi sabit fiyat ile satın almayı garantileyen Google Energy, önümüzdeki dönemde enerji alanındaki fiyat artışlarına karşı da kısmi avantaj sağlamış durumda.

Google'ın blog sayfasında yapılan açıklamada ise, anlaşmanın 30 Temmuz itibariyle yürürlüğe geçeceği belirtiliyor ve REC-Yenilenebilir Enerji Sertifikasını (Renewable Energy Certificate) yeşil enerji üzerinden elde etmenin, aynı sertifikayı üçüncü taraflar vasıtasıyla satın almaya oranla daha büyük bir etkiye sahip olduğunun altı çiziliyor. İmzalanan uzun vadeli anlaşma ile geliştirici firmaya aktarılan kapital sayesinde, daha çok rüzgar tarlası projesi gerçekleştirmesine katkıda bulunulduğuna işaret ediliyor.

Haber, batiactu.com ve googleblog.blogspot.com sitelerinden derlenmiştir.

 

ETİKETLER: yeşil çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/google-yesil-enerji-satacak_81274.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!