Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gören ve Kayıtsız Kalmayan Bir Mimar: Shigeru Ban

Japonya mimarlığının uluslararası mimarlık arenasındaki önemli temsilcilerinden Shigeru Ban, çalışmaları ve insani işleri ekseninde 'mütevazi' bir konferans için İstanbul'daydı. Yapılarında modern ancak alışılmamış işlevlerle donatılmış malzemeleri tercih eden mimar (suya karşı yalıtılmış karton, kâğıt boru), felaket bölgelerinde tasarladığı

yapi.com.tr
1
Japonya mimarlığının uluslararası mimarlık arenasındaki önemli temsilcilerinden Shigeru Ban , çalışmaları ve insani işleri ekseninde 'mütevazi' bir konferans için İstanbul'daydı. 'Ekolojik mimarlık' kavramının Türkiye'de kamusallaşması ve benimsenmesi yolunda özellikle son birkaç yıldır önemli işler yapan Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin davetlisi olarak gelen  Shigeru Ban, 'doğal' ve 'insancıl' kaygılarıyla şekillenen mimarlığıyla tanınıyor. Yapılarında modern ancak alışılmamış işlevlerle donatılmış malzemeleri tercih eden mimar (suya karşı yalıtılmış karton, kâğıt boru), felaket bölgelerinde tasarladığı yapılarla da rotasını 'yıldız'lara doğru kırmış mimarlık dünyasına görmezden geldiği yolları hatırlatıyor.

Shigeru Ban

1957 yılında Tokyo’da doğdu. Güney Kaliforniya Mimarlık Enstitüsü’nde (SCIArch) mimarlık eğitimi aldı. Cooper Union School of Architecture’da New York Five üyelerinden John Hejduk’un öğrencisi oldu. 2005 yılında 48 yaşında Virginia Üniversitesi tarafından verilen Thomas Jefferson Madalyası'na mimarlık alanında değer bulundu.

Time Dergisi tarafından 21. yüzyılın mimarlık ve tasarım alanında çığır açan isimleri arasında gösterilen Shigeru Ban, felaket bölgelerinde halk için ekonomik ama aynı zamanda anıtsal tasarımları ile tanınıyor. Ban, 21. yüzyılda mimarın rolü ve sorumluluğu üzerine çalışmalar yürüten, pratiğini bu kavram üzerine temellendiren aktivist mimarlardan biri olarak biliniyor. Shigeru Ban, barınma ihtiyacını karşılarken, insanların yaşam kalitesini artıran ve dünyanın iç güzelliğini kutsayan yeni mekânlar yaratmaya çabalıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/goren-ve-kayitsiz-kalmayan-bir-mimar-shigeru-ban_69092.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Shigeru BAN ı tanıdığım ve çalışmalarını izlediğim için kendimi çok şanslı görüyorum. Tabiiki bu toplantı için de emeği geçen herkese de ayrıca teşekkür ediyorum. Emirhan Tijen TEPELİ İşletme Müdürü-Tasarımcı www.omcam.com.tr emirhantijentepeli@gmail.com 0533 318 03 57 0212 481 29 91 YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!