Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Görkemli Akropolis Müzesi!

Yunanlar, Akropolis’in eteğinde görkemli bir müze yapımına başladılar. Amaç, İngilizlerin “daha iyi koruma” kozunu ellerinden almaktı. Geçen yıl, açılmadan önce gezme şansı elde ettiğim bu görkemli müzeyle bu amaca ulaştıklarını gördüm. Tabii bu müzeyi yapmak, bu kabartmaları geri getirmeye yetmeyecekti. Keşke Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı

Cumhuriyet Gazetesi
Görkemli Akropolis Müzesi!

Yunanistan, 1821’de Osmanlı’dan bağımsızlığını almadan önce Lord Elgin İstanbul’da büyükelçiydi. Ülkenin simgesi olan Atina’da Akropolis Tepesi’ndeki Parthenon Tapınağı’nın görkemli mermer kabartmalarını, British Müzesi’ne taşımıştı. Yaklaşık iki yüz yıldır Yunanların aklı, bu yitik kabartmalarda kalmıştı.

1981’de Andreas Papandreu başbakan seçilince ünlü sinema sanatçısı Melina Merküri’yi (MM) kültür bakanı yaptı. Yunanistan dışına yaptıkları resmi gezilerde Papandreu’nun basın toplantısını, sözgelişi 30 kadar yabancı medya temsilcisi izliyorsa, MM’ninkine 300 kişi katılıyordu. MM, “Barbar Osmanlı’nın yağmalanmasına göz yumduğu Yunanistan tarihsel mirası Parthenon kabartmaları geri verilmeli” kampanyasını başlattı.

MM, kampanyasıyla yalnızca Yunan halkında bir bilinçlenme yaratmakla kalmadı, Yunan turizmi için çok önemli ve etkin bir tanıtımı da gerçekleştirdi. Yabancı meslektaşlarını, UNESCO’yu harekete geçirdi. British Müzesi’nde TV kameraları önünde “Atalarımızın mirasını geri istiyoruz” sözleri ile gösteriler düzenledi.

Ancak İngilizler “Siz, bu yapıtları Atina’daki yoğun ‘nefos (hava kirliliği)’ altında mı koruyacaksınız? Biz, Yunan sanatını müzemizde sizden daha iyi koruyoruz” sözleri ile alay ederek MM’yi ciddiye almadıklarını gösterdiler. Yunanlar yılmadılar.

Yunanlar, Akropolis’in eteğinde görkemli bir müze yapımına başladılar. Amaç, İngilizlerin “daha iyi koruma” kozunu ellerinden almaktı. Geçen yıl, açılmadan önce gezme şansı elde ettiğim bu görkemli müzeyle bu amaca ulaştıklarını gördüm. Tabii bu müzeyi yapmak, bu kabartmaları geri getirmeye yetmeyecekti. Keşke Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu müzeyi görselerdi.

Ziyaretçiler, Akropolis’in yamacında camla kaplı tarihsel kalıntıların üzerinden yürüyerek müzeye giriyorlar. Böylece dışarıda arkeolojik kalıntılar, içeride buluntular sergileniyor. Müzenin yapımına 130, sergilemeye 30 olmak üzere toplam 150 milyon Avro harcandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gorkemli-akropolis-muzesi_70056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!