Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Görür: Marmara'da Deprem Kaçınılmaz

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı ve Ulusal Deniz Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi' nde bir depremin kaçınılmaz

Radikal
Görür: Marmara'da Deprem Kaçınılmaz

ÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı ve Ulusal Deniz Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi' nde bir depremin kaçınılmaz olduğunu açıkladı. Bu konuda yapılan araştırmaları değerlendiren Görür, şunları söyledi:
"1999 depremlerinden sonra Marmara Denizi' nde etkin bir araştırma yapıldı. 1999 depremleri Marmara Denizi'nin altındaki yer kabuğuna daha fazla stres yükledi ve burayı zorlamaya başladı. 1939 Erzincan depreminden beri Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) üzerindeki büyük depremlerin batıya doğru göç ettiği düşünülürse, son 1999 deprem bölgesinin daha batısında yer alan Marmara Denizi'nin altındaki fayların da eninde sonunda kırılıp büyük bir deprem üreteceğinden hiç kimse kuşku duymamaktadır.

'En tehlikelisi Çınarcık çukuru'
Sismik-1 ile Çubuklu gemileri kullanılarak Marmara Denizi'nin ilk kez bilimsel verilere dayalı bir fay haritası çıkarıldı. Buna göre, KAF, Marmara Denizi içinden kırıklı bir hat çizmek suretiyle Gelibolu tarafındaki Ganos fayı ile birleşmekte. KAF, Körfez içinde yaklaşık doğu-batı yönünde ve Körfez'in güney kenarı boyunca ilerlemekte.
Çınarcık çukurluğuna varınca kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunu almakta ve bu çukurluğu kuzeyden sınırlamakta. Adaların güneyinden uzanan bu fayın uzunluğu 60 kilometre. Doğrultu atımlı nitelikli. Kırılması halinde en fazla 7 büyüklüğünde bir deprem üretecek.
Bu hat sonra batı güneybatı-doğu kuzeydoğu doğrultusunu alarak Çınarcık çukurluğundan Tekirdağ çukurluğuna uzanmakta. Uzunluğu 110 kilometre. Kırılınca 7'nin üzerinde bir deprem üretecek. En tehlikeli ve korkulanı da bu. Bu doğrultu atımlı fayların dışında Çınarcık çukurluğunun güneyinde kısa normal fay topluluğu var. Bunlar da canlı. Harekete geçtiklerinde 6'dan büyük depremlerle birlikte tsunami oluşturabilecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gorur-marmarada-deprem-kacinilmaz_1373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!