Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Göstermelik Sefer Bitti Metrobüsler Garajda

Hattı henüz tamamlanmadan önceki gün alelacele sefere çıkarılan metrobüslerde beklenen oldu. Hollanda’dan kiralanan iki araç, trafiği arapsaçına döndürünce garaja çekildi. Topbaş, metrobüs fiyaskosu için “Müthiş bir başarı, mükemmel” yorumunu yaptı.

Akşam Gazetesi
1 Göstermelik Sefer Bitti Metrobüsler Garajda

attı henüz tamamlanmadan önceki gün alelacele sefere çıkarılan metrobüslerde beklenen oldu. Hollanda’dan kiralanan iki araç, trafiği arapsaçına döndürünce garaja çekildi. Topbaş, metrobüs fiyaskosu için “Müthiş bir başarı, mükemmel” yorumunu yaptı.

Önceki gün ilk seferine çıkan metrobüsler ikinci gününde garaja çekildi. Gerekçe; dönüş platformu tamamlanmayan sistemin trafiği aksatması. Topbaş, ise metrobüs fiyaskosu sonlanmasına yönelik soruları yanıtladı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, 2007-2008 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle dün Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Otobüsün adı otobüs
Topbaş metrobüsle ilgili soru üzerine şu yanıtı verdi: “Metro daha uzun vakit alacağı için bu sistemi kurguladık” diyen Topbaş, sistemin adının metrobüs olduğunu belirterek “Otobüsün adı metrobüs değil. Otobüsün adı otobüs. Sistem metro niteliğinde çalışan bir sistem dakika aralıkları belli bir sistem. O büyük, çift körüklü bir otobüs.”

“Ne yaptığımızın farkındayız” diyen Topbaş, dönüş platformları tamamlandığında, manyetik takozlar takıldığında, sistemin çok daha sağlıklı işleyeceğini söyledi.

Emniyet’in metrobüs hattını zaman zaman kullanma talebini sistemi bozabileceği gerekçesiyle geri çevirdiklerini söyleyen Topbaş, itfaiye araçları ve ambulansların da sefer sıklığı yüzünden acil durumlarda metrobüs hattını kullanmalarının mümkün olmadığını belirtti. Topbaş, metrobüs hattına korsan olarak girenlerin cezalandırılacağını da söyledi

Çift katlı yerine körük
Öte yandan 30 çift katlı otobüs yolcu yoğunluğuna yetişmeyince yerine 150 kişilik 30 körüklü otobüs sefere konuldu.

Hollandalı şoförler ülkelerine çabuk kaçtı
Metrobüslerin garaja çekilmesiyle Hollandalı şoförlerinden biri ülkesine geri döndü. Diğer Hollandalı metrobüs şoförü de birkaç gün içinde ülkesine gidecek. Cevizlibağ’daki dönüş platformu henüz tamamlanmadığı için Vatan Caddesi’nden dönüşlerde trafik yoğunluğuna neden olan kiralık iki metrobüs İETT garajına çekildi. Metrobüsler platform tamamlanana kadar sefer yapmayacak. Daha sonra yeniden sefere başlayacak olan metrobüsler Hollanda’nın Phileas firmasından sipariş edilen 50 araç geldiğinde geri gönderilecek.

Üst geçidi aşmak yolculuktan zor
Metrobüsün bir başka sorunu da çok dar olan üst geçitler. Merdivenlerinin dar olması nedeniyle, yolcu iniş ve çıkışında sorunlara neden olan üst geçitlere yeni eklemeler yapılacak. Sistem ile Küçükçekmece-Topkapı arasındaki yolculuk süresi 15 dakikaya inerken, üst geçitlerdeki yoğunluk nedeniyle yolcuların giriş ve çıkışı 10 dakikada ancak sağlanabiliyor. İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, 3 durakta iniş ve çıkışı sağlayan merdivenlere ters yönden ilave yapılarak iniş ve çıkışı ayıracaklarını söyledi. Öztürk, dönüşlerin rahat olması için Topkapı'da yolun sol şeridinden 25-30 metrelik bölümün verimesini istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gostermelik-sefer-bitti-metrobusler-garajda_56405.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • SAYIN BAŞKANIM:KADİRTOPBAŞ, HALK YENİ OTOBÜS İSTİYOR. ACIBADEM-KADIKÖY-KÜÇÜKÇAMLICA-ÜNALAN MAH-GÖZTEPE KAV-OTOSAN-EMEK SİTESİ-ACIBADEM KÖP-KADIKÖY. KADIKÖY-ACIBADEM-KÜÇÜKÇAMLICA-ALT.ZADE-BAGLARBAŞI-ÜSKÜDAR. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!