Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Granitte Güney Afrika ile İşbirliği

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Güney Afrika Hükümeti heyetini ağırladı. Toplantıda, bölgelerinde en fazla granit ve demir rezervi bulunduğunu belirten heyet üyeleri, yeni yatırımcılara açık olduklarını Türkiye'den gelecek ve ocak işletecek yatırımcıları beklediklerini ifade ettiler.

yapi.com.tr
Granitte Güney Afrika ile İşbirliği

Ege Maden İhracatçıları Birliği Güney Afrika Hükümeti heyetini ağırladı. Toplantıda Türkiye’deki maden rezervleri ve ihracatıyla ilgili sunumlar yapılırken, Güney Afrika hükümeti heyeti de ülkelerini tanıtıcı bir sunum yaptı. Toplantıda, bölgelerinde en fazla granit ve demir rezervi bulunduğunu belirten heyet, yeni yatırımcılara açık olduklarını Türkiye'den gelecek ve ocak işletecek yatırımcıları beklediklerini ifade ettiler.

'Maden rezervlerinin görünüş ve renkleri bizim için çok önemli'

ANKA'nın haberine göre, çeşitli renk ve tiplerde granit rezervlerine sahip oldukları bilinen Güney Afrika'da özellikle granit ve demir rezervlerinin yoğunlukta olduğu bilgisi verilirken, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "Ortadoğu'nun kriz durumundan dolayı körfez ülkelerine mal satamıyoruz bu yüzden yeni pazar arayışlarımız var. Yeni pazarlara yönelirken dünyadaki maden trendlerine göre alım ve satım yapıldığından dolayı maden rezervlerinin görünüş ve renkleri de bizler için önemli" diyerek rezervlere ilişkin detaylı bilgi almak istediklerini kaydetti.

'Güney Afrika'da maden işleyecek yatırımcılara 25 yıl ruhsat'

Güney Afrika'ya gelecek ve maden işleyecek yatırımcılara 25 yıl işleme ruhsatı verileceğini belirten Güney Afrika Hükümeti Ekonomik Kalkınma, Finans ve Turizm Bakanı John Block, "Türk yatırımcılara gereken desteği hükümetimiz olarak vereceğiz. Maden rezervlerimiz kısıtlı olduğundan önce 25 yıl, daha sonra işleme durumuna bakılarak bir 25 yıl daha ruhsat veriliyor, bunun yanısıra yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerine yerleşik firmalarla işbirliği fırsatları sağlamaya gayret edeceğiz, işbirlikleri için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Güney Afrika Hükümeti'nin İzmir Mermer ve Doğaltaş Fuarı'nda bulunmasının yatırımcılarla birebir görüşme olanağı yaratması açısından olumlu olacağını belirten ve heyeti fuara davet eden Başkan Mevlüt Kaya, Güney Afrika'da gümrük vergisi avantajı olmasının ihracatçılar açısından çok olumlu olduğunu belirtti. Karşılıklı iş ilişkilerinin gelişmesini temenni eden Mevlüt Kaya Güney Afrika'da Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak milli katılım organizasyonun yapabilecekleri bir fuarda bulunmak istediklerini dile getirdi.

Heyette Güney Afrika Hükümeti Ekonomik Kalkınma, Finans ve Turizm Bakanı John Block, Güney Afrika Ankara Büyükelçiliği yetkilisi Sina Karaarslan, Güney Afrika Fahri Konsolosu Tamer Taşkın gibi isimler bulunurken, Ege Maden İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ile Başkan Yardımcıları Şener Bayyurt ile Ahmet Telek de yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/granitte-guney-afrika-ile-isbirligi_131495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!