Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Greenpeace'den Korkutucu Uyarı

Çevre Sorunlarının Araştırılarak Sürdürülebilir Çevre Politikası İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, AK Parti Uşak Milletvekili Nuri Uslu başkanlığında toplandı. İklim değişikliğinin önlenmesi, nükleere hayır, silahsızlanma ve barış, denizler, yaşlı ormanların korunması, toksik atıklar,

CNN Türk
1 Greenpeace'den Korkutucu Uyarı

Greenpecae Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, ''Büyük felaketler bizi bekliyor. Türkiye'nin bir sahra iklimine doğru gitmesi söz konusu'' dedi. Çevre Sorunlarının Araştırılarak Sürdürülebilir Çevre Politikası İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, AK Parti Uşak Milletvekili Nuri Uslu başkanlığında toplandı.

İklim değişikliğinin önlenmesi, nükleere hayır, silahsızlanma ve barış, denizler, yaşlı ormanların korunması, toksik atıklar, sürdürülebilir tarım ile genetiği değiştirilmiş organizmalar konularında kampanyalar yürüten Greenpeace'in Akdeniz Genel Direktörü Özesmi, komisyona çevre sorunları hakkında bilgi verdi.

"Küresel ortalama sıcaklık artışı 1.5-2.5 dereceyi geçerse, bitki ve hayvan türlerinin yüzde 30'unun nesli tükenecek" diyen Özesmi, Türkiye'de iklim değişikliği nedeniyle 98 ay sonra sıcaklık artışının 2 dereceye ulaşabileceğini belirtti.
 
"Önümüzde altın değerinde 98 ay var"

Özesmi, küresel ısınmanın etkilerinin "kitle imha silahı" olarak nitelenebileceğini söyledi.
 
Özesmi, "Büyük felaketler bizi bekliyor. Türkiye'nin bir sahra iklimine doğru gitmesi söz konusu. Bu gidişi tersine çevirebiliriz. Henüz geç kalınmış değil, önümüzde altın değerinde 98 ay var. Bu süre içerisinde yenilenebilir ve temiz enerjiye dönülmelidir. Büyük termik santrallar yerine mahallinde elektrik üretilip tüketilmelidir. Güneş, rüzgar ve akarsulardan elektrik elde etmenin maliyeti daha düşük. Enerji bağımsızlığı, maliyet ve iklim değişikliği açısından termik santral yerine Konsantre Güneş Santralı kurulmalıdır" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/greenpeaceden-korkutucu-uyari_62616.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 98 ay tabiki çok kısa bir süre..felaketin bukadar kısa sürede geleceğine inanmak çok zor..ancak böyle giderse dünya küresel ısınma nedeniyle çok büyük bir felaketle karşı karşıya kalacak..hiç vakit kaybetmeden enerji üretiminde rüzgar,güneş,jeotermal,akarsu..gibi yöntemlere hız verilmeli..bir an önce bunlarla ilgili yasal düzenlemeler bitirilmelidir..özel sektörün yanında bizzat devletinde bu yatırımlara katılması şarttır..ayrıca ilgili kurumların bu kaynaklarla ilgili türkiye envanterini hazırlayıp kamuoyouna sunmaları gerekmektedir..doğalgaz çevrim santrallerinden biran önce vazgeçilmeli, gerekirse bunları linyite (tabiki bütün bacagazı arıtma tedbirlerini almak şartıyla) dönüştürmeliyiz..bu sayede enerjide dışa bağımlılık azalacaktır..bağımsız bir Türkiye de yaşamak istiyorsak eğer elimizdeki kaynakların farkına varmalıyız.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!