Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güler: Altını Son Gramına Kadar Çıkaracağız

Güler: Altını Son Gramına Kadar Çıkaracağız

bianet.orgb>Koza Altın Şirketi'nin işlettiği Ovacık Altın Madeni'ni gezen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, hükümetin altın arama çalışmalarını desteklediğini söyledi. Güler, Türkiye'nin her yıl 250-300 ton altın ithal ederek, 4-5 milyar dolar dövizi yurtdışına transfer ettiğini, ülkenin 6 bin 500 ton bilinen altın rezervi bulunduğunu; Ovacık'ta bu yıl 6,5 ton altın üretilerek 120 milyon dolar ciro elde edildiğini aktardı.

Koza Şirketi'nin başarılı çalışmalar yaptığını söyleyen Güler, şöyle konuştu:

"Pırıl pırıl bir çevre koruma sistemine sahip bu tesisin hiçbir problemi söz konusu değil. Buraya ikinci kez geliyorum. Çalışmalarını çok başarılı görüyorum. Şimdiye kadar 21,5 ton altın üretilen madende Koza Şirketi, 6,5 ton üretim yaptı. Bu tip yatırımları sonuna kadar destekliyoruz. Buranın çevreye duyarlı olduğunu biliyoruz. MTA olarak altın aramalarına büyük ağırlık verdik. Maden Yasası ile bu konuda bir atılım yaşanıyor. Altını son gramına kadar çıkaracağız, bunda kararlıyız. Aranmamış çok yerimiz var, ileri ülkeler hangi metotları uyguluyorsa biz de onları uygulayıp ülkemizin zenginliğine zenginlik katacağız."

"Atık havuzunda yetişen zeytin ağaçları"
Bakan Güler, gazetecilerin altın arama çalışmalarına çevreci örgütlerin tepkilerini hatırlatması üzerine, şöyle devam etti:

"Buradaki madenin atık havuzunda yetişen zeytin ağaçlarından zeytinyağı yapılıyor ve bu kalite ödülü alıyor. Çevreye duyarı bir parasal zenginlikten bahsediyoruz. Bu bir çıkar meselesi, bu çıkarlar bazı kişileri etkileyebilir. Samimi çevreci arkadaşların yeteri kadar bilgiye sahip olmaması nedeniyle hassasiyetleri vardı. Şimdi onlara bilgi veriyor, burada üretilen zeytinyağını gösteriyoruz. Bunları iyi anlatmalıyız, bunca zaman iyi anlatılamadığı için tepkiler aldı."

Bakan Güler, Bergamalı köylülerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açtıkları ve tazminat kazandıkları davanın bu işletmeyle bir ilgisi olmadığını, kararların uygulanmamasından kaynaklandığını, bu ikisinin karıştırılmaması gerektiğini savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guler-altini-son-gramina-kadar-cikaracagiz_45699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!