Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güler: Nükleer Santral Sinop'a

Hilmi Güler, 'Nükleer santral yeri için Ankara alternatifler içindeydi. O alternatifler içinden Sinop'u seçtik. Çalışmaları Sinop üstünde yoğunlaştırdık' dedi.

Radikal Gazetesiükleer santral yeri olarak Akkuyu'nun hazır olduğunu da belirten Enerji Bakanı Hilmi Güler, Sinop'ta ise bütün tesisleri, altyapısı, laboratuvarları olacak bir merkez düşündüklerini söyledi.

Güler Polonya Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Bogdan Kilch'in yaptığı ziyaretin ardından bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının 'Nükleer santral için son dönemde Ankara'nın da adı geçiyor' şeklindeki sözleri üzerine Güler, bunun eski bir haber olduğunu belirterek, "Ankara alternatifler içindeydi. Biz o alternatifler içinden Sinop'u seçtik. Şu anda tüm dikkatimizi ve çalışmalarımızı da Sinop üzerinde yoğunlaştırdık" dedi.

Arz güvenliği değişecek
Güler, Elektrik Piyasası Kanunu ve Doğalgaz Piyasası Kanunu'nda uygulama sırasında karşılaşılan bazı zorluklar ve aksaklıklar bulunduğunu, bunların giderilmesi için milletvekillerinin bir çalışma içinde bulunduklarını söyledi. Elektrikte arz güvenliğinin sağlanmasında yatırımların hızlandırılması için bazı değişiklikler yapılmasının bir ihtiyaç haline geldiğini vurgulayan Güler, "Kazakistan seyahatimden sonra, önümüzdeki hafta bu yasalarda yapılacak değişiklikler Enerji Komisyonu'nda görüşülür" dedi. Yasalarda yapılacak değişikliklerde enerji yatırımlarına bazı teşvikler geleceğini açıklayan Güler, bunu şimdiden açıklamanın ise erken olacağını kaydetti.
Güler, "Bunları açıklamak erken olur, fakat şunu söyleyeyim arz güvenliği açısından önemli sayılabilecek değişiklikler olacak" diye konuştu. Türkiye'de enerji yatırımlarına oldukça fazla ilgi olduğunu, fakat bunların yapımını hızlandırmak gerektiğini anlatan Güler, "Yatırımları süratlendirmek için mutlaka bazı adımların atılması gerekiyor, şu anda bunu değerlendiriyoruz" dedi.

Suriye ile enerji işbirliği
Türkiye ile Suriye arasında imzalanan siyasi, güvenlik, ekonomi, enerji ve su konularında işbirliği anlaşmasının hatırlatılarak, "Suriye, İran doğalgazını istiyor. Bu gazı Türkiye üzerinden alması söz konusu olacak mı?' şeklindeki soru üzerine Güler şunları söyledi: "Suriye'nin böyle bir isteği var. Bu noktada İran da gayet istekli. Fakat bu konuyu üçlü olarak ayrıca görüşmemiz gerekiyor. Komşularımızın da enerji konusunda, arz güvenliği açısından rahat olması lazım. Arz güvenliği bütün güvenliklerin üstünde sayılıyor. Bu konuda yakında görüşmeler bu noktaya da açıklık getirecek."

Güler, konu üç ülkeyi ilgilendirdiği için, üçlü olarak ele alınması gerektiğini, fakat konunun detaylarını açıklamanın erken olacağını kaydetti. Bu arada hükümetin Türkiye'de 2014 yılına kadar nükleer santral kurma kararlılığını gören yerli ve yabancı devler, nükleer santral yapımına soyundu. Nükleer santral kurmak için ABD, Kore, Kanada, Almanya, Japonya, Fransa'nın ardından son olarak Ruslar talip oldu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/guler-nukleer-santral-sinopa_57978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!