Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gültepeli 'Kentsel Dönüşüm'den Rahatsız

Anakent Belediyesi'nin başlattığı 'Kentsel Dönüşüm Projesi', Gültepe Mahallesi'nde yaşayan yurttaşları zor durumda bıraktı.

Cumhuriyet ANKARA
Gültepeli 'Kentsel Dönüşüm'den Rahatsız

b>Anakent Belediyesi'nin başlattığı 'Kentsel Dönüşüm Projesi' , Gültepe Mahallesi'nde yaşayan yurttaşları zor durumda bıraktı. Evlerinin yıkılması durumunda gidecek başka yerlerinin olmadığını betirten yurttaşlar, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki' den de daha duyarlı olmasını istediler.

Yıkım çalışmaları nedeniyle birçok sorun yaşayan Gültepe Mahallesi yurttaşları, Cumhuriyet Ankara 'ya değerlendirmelerde bulundu. Yıkım çalışmalarıyla birlikte mahallede hırsızlık olaylarının arttığını söyleyen yurttaşlar, görüşlerini şöyle dile getirdiler:

- Sevim Çınar (32): Ev sahiplerinin izni olmadan yıkım işleri başladı. Araştırma yaptık. Tapularımızın kaydırıldığını gördük. Bunun nedenini sorduğumuzda bizlere, 'Sizi geçici olarak oraya yerleştirdik. Burda da TOKİ ile sözleşme yaptık, TOKİ'den yapılacak evlerde hak sahibisiniz' dediler. 'Sözleşme yapacak mısınız' diye sorduğumda, sözleşme olmayacağını, sadece enkaz bedellerinin ödeneceğini söylediler. Ama enkaz bedelleri de değerinin çok altında. Ev sahiplerinin izni olmadan evlerin yıkılması yasalara aykırı. Ama bunu yaptılar. Durumu iyi olan insanlar Altındağ Belediyesi'ni mahkemeye verdiler. Ama yine de sonuç yok. Kira yardımı yapılacağını söylediler. Ama bugüne kadar böyle bir yardım yapılmadı.

- Hacı Tunç (50): Sözleşme için birkaç kere belediyelerdeki yetkililerle görüştük ama onlar mahalleye gelip de bizlerle görüşmedi. Sözleşme de yapılmıyor. Bizlere tebligat gönderiyorlar 'Gelin görüşelim' diye, sonra da 'Sizin sözleşmeniz yok' diyorlar. Veysel Tiryaki, açıklama yapıyor: '185 YTL taksitle ev verdik, ama almaya yanaşmadılar' diye. Bize ne zaman böyle bir teklifte bulundular da biz kabul etmedik? Size yer verilecek deniyor ama nerde... Kolaysa aşağıdaki mahalleyi yıkmaya çalışsınlar. Güçleri burada yaşayan temiz insanlara yetiyor.

- Zeynep Özer (70): Ağustos ayında evim soyuldu. Kapılara, musluklara kadar soyuldu evim. Nedeni de yıkım çalışmaları. Evler yıkıldıkça hırsızlık artıyor ve bizler korkuyoruz.

- Mustafa Akan (38): Yıkım çalışmaları nedeniyle belediyenin araçları bölgedeki bütün kanalizasyonları kırdı. Evlerimizin içine kanalizasyon suları akıyor.

- Firdevs Apaydın (68): Ben dulum. Sakat bir de çocuğum var. Polis kapıma geldi ve 'Çıkacaksınız buradan ' dedi. Ben de kira ödeyecek durumda olmadığımı söyledim. 'Eğer çıkmazsan üstüne yıkarım' dedi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.

- Mehmet Fidan (74): En başta benim evim var. Canımıza ne zaman kastedilir diye tetikte bekliyorum. Çünkü yıkım çalışmalarıyla buraların güvenliği de yok oldu. Paramız olsa hemen çeker giderim.

- İdris Karadağ (44): Sokakta kaldık. 380 YTL ücret alıyorum. 350 YTL kira veriyorum. Ne yiyip ne içeceğim?

http://www.yapi.com.tr/haberler/gultepeli-kentsel-donusumden-rahatsiz_51181.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!