Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gümrükte ISO 27001 Yumuşaması!

Gümrük Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması’nda istenen ISO 27001 şartı yumuşatıldı.

yapi.com.tr
Gümrükte ISO 27001 Yumuşaması!

Bu yılın başında Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği kapsamında ihracat yapan büyük firmalara birtakım kolaylıklar sağlandı. Bunlardan biri de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ve 46 ülkede uygulanan, ihracatçı şirketlere kendi iş yerlerinde gümrükleme imkanı sağlayan, Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü uygulaması. Bu kapsamda şirketlerden birçok şartların yanı sıra alınması uzun zaman alan ve maliyetli olan ISO 9001 ve ISO 27001 (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi) belgeleri isteniyordu. Uygulamanın başlamasından bu yana bu maliyete ve zamana katlanabilen iki şirket başvuruda bulunurken diğer şirketler bunu göze alamamıştı.

Şimdi bu belgelerden ISO 27001 belge şartı yumuşatıldı. Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren yönetmelik ile üretimdeki ISO 27001 koşullarını talep etmeyi kaldırdı ve sadece dış ticaret ve gümrük işlemlerini kapsayacak şekilde daraltıldı. Daha açık bir ifade ile bir fabrika için bundan böyle üretim yeri kapsam dışı tutulacak ve bu alan denetlemeye tabi tutulmayacak.

Uzmanlar, uygulama ile 150-200 bin dolara varan maliyeti olan ISO 27001 maliyet azaltıcı ve belgelendirme açısından süreyi kısaltıcı etkileri çok ciddi olacağı düşünülmektedir.

Düzenleme yükümlü sayısını artıracak

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Turhan  Gündüz, şirketlerin bütün faaliyetlerini üretim dahil söz konusu belgeyi almanın daha önce çok zor olduğunu söyledi. Belgenin daha önce bütün faaliyet alanları ile birimleri kapsadığını, dolayısıyla alanının çok geniş olduğuna dikkat çeken Gündüz, "ISO 27001 Belgesi’nin karşılığı bir anlamda bilişim güvenliği ve çok az şirkette var. ISO 27001 Belgesi’ni almak uzun zaman ve maliyet gerektiriyor. Bu zorluklar nedeni ile iki ayda sadece 2 şirket Yetkilendirilmiş Yükümlü belgesi almak için başvurmuştu. Bununla alakalı düzenleme başvuracak şirket sayısını da artıracaktır" şeklinde konuştu.

Öte yandan çok uzun yıllardır odalaşmak konusunda da çalışmaları bulunan gümrük müşavirleri mesleklerine saygınlık kazandırmak ve yasal haklarını hayata geçirmek için çalışmalarını devam ettiriyor. "2002’de genel kurul aşamasına kadar gelmiş bir oda yasası tasarısının olduğunu ancak o günkü hükümet erken seçim kararı aldığı için tasarının kadük olduğunu belirtti. Daha sonra 2009’da yine tekrar bir tasarı hazırlandı başbakanlığa gönderildi. Tekrar o günkü hükümet seçim kararı aldığı için başbakanlıktan geri geldi" diyerek odalaşma sürecinin bugüne kadar uzadığına dikkat çeken Gündüz, şimdi yeniş taslağın hazır olduğunu belirterek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın da süreci desteklediğini dile getirdi. Ancak bakanlıktaki taslağın başbakanlığa gitmediğini dile getiren Gündüz, "Önümüzdeki günlerde ya da aylarda sayın bakanımızın ifadesine göre gündeme alınacağını ve bu dönem bu konuda daha bir kararlı bir şekilde takip edileceği ifade ediliyor" dedi.

65 yaş üstü gümrükçülere heyet raporu istenmesine tepki

Birçok alanda haksızlığa uğradıklarını iddia eden İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Turhan Gündüz, 2010’da çıkan bir karar ile 65 yaşın üstündeki bütün meslektaşlarından mesleklerine devam edebilmeleri için 3 yılda bir resmi sağlık kurumundan heyet raporu istendiği hatırlatarak bunun meslektaşları için incitici bir davranış şekli olduğunu söyledi. Mesleklerinin fiziki bir güç gerektirmediğini söyleyen Gündüz, "Oysa 80 yaşında bir doktor ameliyat yapabiliyor, bir avukat sizi en önemli davanızda savunabiliyor. Bir mimar bir inşaat mühendisi bir eczacı çalışabiliyor. Bize özgü bu düzenleme haksız rekabete ve mağduriyete yol açıyor. Yıllarını bu mesleğe vermiş ve herhangi, bir adli olay ile karşılaşmamış mesleğini icra etmiş kanıtlamış bir kişinin tecrübesi var bilgisi var. Artı güvenilirliği test edilmiş bir kişi için öyle bir incitici ve onur kırıcı bir durum ile karşılaşması hepimizi üzüyor" diye konuştu.

‘Hayali ithalat sorunu, belirli ürünlerden kaynaklanıyor’

Geçtiğimiz aylarda tartışılan hayali ithalat sorununa da değinen Turhan Gündüz, sorunun özellikle gözetime tabi birtakım ürünlerde veya referans kıymet uygulamasında kaynaklanan bir  sorun olduğunu söyledi. Gündüz konuyla ilgili birçok iddia olduğunu belirterek Çin örneğini şöyle açıkladı: "Örneğin Çin’in ithalat ihracat rakamlarına baktığımızda Çin diyor ki ben Türkiye’ye 16-17 milyar dolarlık ihracat yaptım ama Türkiye kayıtlarında 23 milyar dolar bir ithalat görünüyor. İşte bunu bu referans kıymetlerden veya gözetim ile ilgili kıymetlere uygun olması için fark kıymetin de beyan edildiği yüksek kıymetlerden beyan edilmesine bağlıyorlar. Bunu ayırmak mümkün yani sonuçta gümrük birliği sisteminde bununla ilgili mal bedeli diye ayrı bir istatistiki kıymet koyarlar. Vergiye esas kıymet değil de ödenen bir kıymet diye bir bölüm koyduklarında o rakam daha net çıkar."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gumrukte-iso-27001-yumusamasi_106913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!