Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gümüşhane’nin Edalı Evleri

Gümüşhane’nin zamana meydan okuyan evleri, mimari üslubu, yapı malzemesi, çatısı, merdiveni ya da balkonuyla geçmişin zarif edasını taşıyor.

NTV-MSNBC
1 Gümüşhane’nin Edalı Evleri

b>Gümüşhane’nin zamana meydan okuyan evleri, mimari üslubu, yapı malzemesi, çatısı, merdiveni ya da balkonuyla geçmişin zarif edasını taşıyor.Kentte 50 dolayında tarihi ev ve konak bulunuyor. Bunlardan Özdenoğlu Konağı, önceki yıl restore edilerek, turizme kazandırıldı. Balyemez ve Hasan Fehmi Ataç ile müzeye dönüştürülen İkiz Karabiberler Konağı da Haziran’da hizmete açılacak.

Gümüşhane Valisi Veysel Dalmaz, tarihi İpek Yolu üzerinde bir konaklama merkezi olan Gümüşhane’deki tarihi konaklar ile evleri turizme kazandırma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Herkesin tarihi değere sahip bu evlere sahip çıkması gerektiğini ifade eden Dalmaz, “Gümüşhane evleri geçmiş yaşam kültürümüzün, sanatımızın, sevgimizin, saygının, aile yapımızın, dayanışmamızın birer belgesidir” dedi

Vali Dalmaz, Gümüşhane mimarisi içinde yaşayan, onun felsefesini kavrayan, geleneklerine bağlı özel mülkiyete ait konakların da mülk sahiplerince restore edilerek insanlığın hizmetine sunulması gerektiğini belirterek, tarihi kıymetleri yeniden ortaya çıkarmak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.

GÜMÜŞHANE EVLERİNİN MİMARİ YAPISI
Tarihi Gümüşhane evlerin geleneksel sivil mimarinin en ilgi çekici unsurlarından oluştuğunu ifade ederek, “Bu evlerin, evlerin hepsi, dökme demir balkon korkulukları, pencere kafesleri, ahşap ya da kesme taş işçiliğiyle eskinin o ince zevkini günümüze taşıyan örneklerle dolu. Gümüşhane evlerinin oluşumunu şehrinzengin tarihi geçmişi, topoğrafik özellikleri, iklim şartları, yapı malzemesi ve içlerinde yaşanan hayat biçimlendirmiştir” diye konuştu.

Genellikle 2 katlı olan evlerin geniş bir meyve bahçesinde yer aldığını ifade eden Dalmaz, “Ana yapı malzemeleri taş, kerpiç ve ahşaptır. Kiremit, toprak, hartama gibi malzemeler damlarda, tuğla isebacalarda ikinci derecede kullanılan malzemedir. Zemin kat duvarları mahalli taşlarla inşa edilmiştir. Genellikle hatıllı taş duvarlarla örülen duvarların üst katlardaki cephelerde ahşap, karkas arasına kerpiç dolgulu veya hatıllı kerpiç duvarlar bulunur”dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gumushanenin-edali-evleri_27134.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Gümüşhanede bulunan tarihi evlerin ve camilerin kiliselerin,köprü,hamam ve türbe gibi eski eserlerin (tescilli olması şart)restorasyonun başlaması için ön etüd çalışmalarının yapılarak ve projeleri çizilerek Kültür Bakanlığına tasdiki için verilmesinde gönüllü olarak çalışmak istiyorum bu konuda gelecek talepleri bana iletirseniz memnun olurum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!