Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gümüşkent Turizme Kazandırılacak

Nevşehir’de ilk yeraltı kent yaşamının izlerinin bulunduğu merkezler arasında değerlendirilen Gülşehir ilçesine bağlı Gümüşkent beldesindeki yeraltı kenti turizme kazandırılmayı bekliyor.

NTV-MSNBCevşehir’de ilk yeraltı kent yaşamının izlerinin bulunduğu merkezler arasında değerlendirilen Gülşehir ilçesine bağlı Gümüşkent beldesindeki yeraltı kenti turizme kazandırılmayı bekliyor.

Gümüşkent Belediye Başkanı Şakir Bayram, yaptığı açıklamada, Gümüşkent beldesinde Hititler döneminden beri sığınma ve yerleşim mekanı olarak 4 kattan oluşan bir yapı konumunda değerlendirilen yeraltı kentinde gerekli kazı,temizlik ve elektrik tesisatının kurularak turizme kazandırılmasını istediklerini söyledi.

Yıllardan beri bu yönde çalışmalar yapılmasına karşın,bu girişimlerin sonuçlandırılmadığını söyleyen Bayram ” 4 katlı yer altı kent yerleşimimiz, 5 bin yıllık bir tarihe ışık tutmayı bekliyor.Gerek ben ve gerekse de benden önceki belediye başkanları çeşitli girişimlerde bulunarak yer altı kentinin turizme kazandırılması için çaba harcamışlar,ancak sonuç alınamamış.

Bölgede yeterli oranda yer altı kenti bulunduğu düşüncesinden hareketle, bilinmeyen Kapadokya’nın bilinmeyen gizem noktalarından biri olan Gümüşkent’de turizme açılacak bu yer altı kenti, öyle inanıyorum ki Kapadokya bölgesinin zengin tarihi geçmişine önemli katkılar sağlayacak.Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden yardım bekliyoruz.”dedi.

1970 li yıllarda çevresi tel örgüler ile koruma altına alınan Yer altı kentinde bir insanın geçebileceği şeklindeki gizli dehlizlerin yanı sıra, havalandırma bacaları, erzak depoları, oturma odaları,kiler,ahır gibi bölümlerin bulunduğu Gümüşkent yer altı kenti,bölgede bulunan 37 yer altı kentinden biri olarak biliniyor.

Selahaddin Şahin

http://www.yapi.com.tr/haberler/gumuskent-turizme-kazandirilacak_30710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!