Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gümüşlük Parıldayacak

Gümüşlük, AB desteğiyle Avrupa'nın önemli kültür merkezlerinden biri oluyor. 120 dönüm arazi üzerine kurulacak kültür merkezinde 12 ay boyunca

Radikal
Gümüşlük Parıldayacak

b>Gümüşlük, AB desteğiyle Avrupa'nın önemli kültür merkezlerinden biri oluyor. 120 dönüm arazi üzerine kurulacak kültür merkezinde 12 ay boyunca festivaller düzenlenecek, yaz okulları açılacak.

Bodrum'un Gümüşlük beldesini Avrupa'nın önemli kültür merkezlerinden biri yapmayı hedefleyen projeye Avrupa Birliği'nden destek geldi. Proje uyarınca MÖ 4. yüzyılda Karya Kralı Mausolos tarafından kurulan antik Myndos kenti harabeleri üzerinde yükselen Gümüşlük'te 12 ay faaliyet gösterecek bir kültür ve sanat merkezi kurulacak.
Gümüşlük'te yaşayan 80 sanatçı, Gümüşlük Akademisi ve belediyenin bir araya gelerek oluşturduğu proje, Fransa'da yaşayan Türk ressam Mustafa Altıntaş tarafından AB Genel Sekreterliği'ne iletildi. AB Genel Sekreterliği Ekonomik ve Mali Konular Daire Başkanlığı, Gümüşlük Belediyesi'ne Karakaya Köyü'nde 120 dönüm araziye kurulacak 'Antik Myndos Kültür ve Sanat Merkezi' projesine destek verileceğini bildirdi.

Gümüşlük'ün CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Ülküm ise şöyle konuştu: "Proje 2 bin 500 yıllık tarihi kentin dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynayacak. Ege ve Akdeniz kıyılarının en büyük kültür merkezlerinden biri olacak merkezde yılın 12 ayı yerli ve yabancı sanatçılar atölye çalışmaları yapacak, festivaller, sergiler, müzik ve tiyatro etkinlikleri düzenlenecek.
Yaz aylarında Avrupa üniversitelerinin sanat bölümleri yaz okulunu burada açacak. Proje Gümüşlük'ü dünyanın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri haline getirecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gumusluk-parildayacak_9228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!