Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Günay'dan UNESCO'ya Davet

Bizans Sarayı kalıntıları üzerindeki inşaatı süren Four Seasons Oteli'nin ek binası için uluslararası katılımlı fizibilite çalışması talep eden UNESCO'ya 1.5 yıl sonra davet yapıldı.

Milliyet Gazetesi/Yıldız YAZICIOĞLU
Günay'dan UNESCO'ya Davet

ültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçen hafta UNESCO'ya "kazı ve inşaat alanında ortak inceleme yapılması" amacıyla davet gönderilmesi talimatı verdiğini açıkladı.

Milliyet, UNESCO'nun Nisan 2006'da hazırladığı "İstanbul Dünya Mirası Sit Alanı" başlıklı inceleme raporunu, İstanbul Valiliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiğini tespit etmişti. Raporda, Bizans Sarayı'nın bulunduğu arkeolojik alanla ilgili "bazı kaygı uyandırıcı hususlar sıralandığı" ortaya çıkmıştı.

Uluslararası uzmanlardan katılım sağlanarak fizibilite çalışması yapılması yönündeki UNESCO talebi 1.5 yıl gecikmeli olarak gerçekleşti. Günay, Milliyet'in duyarlı yayınlarına teşekkür ederken, dikkatli bir takip süreci başlatıldığını vurguladı. Geçen hafta bilgi sahibi olduğu UNESCO raporundaki talep konusunda gerekli talimatı verdiğini açıklayan Günay, UNESCO'nun bildireceği uzmanlarla yeni bir inceleme yapılacağını dile getirdi. Günay, "İstanbul'da geçen hafta ilgililerle yaptığım toplantıda talimat verdim. UNESCO yetkililerini ve uygun gördükleri uzmanları davet edeceğiz. Otel inşaatında uzmanlar, UNESCO'nun ifade ettiği kaygılar dikkate alınarak inceleme yapacak" dedi. Günay, uzmanlardan gelecek görüşlere göre değerlendirme yapacağını da dile getirdi.

İnşaat firması yetkilisi: 'Arkeolojik alanı ziyarete açacağız'
Sultanahmet'te Bizans kalıntıları üzerine otel inşaatı yapılmasıyla ilgili olarak CNN Türk'te yayımlanan "Farkında mısınız?" programında konuşan inşaat firması yetkilisi Atilla Öztürk, proje tamamlandığında otel içinde kalacak arkeolojik alanın ziyarete açılacağını söyledi. Öztürk, "Hukuki bir eksiğimiz bulunmadığı için şu anda devam etmekten başka bir durumumuz söz konusu olamaz" dedi.

İnşaatın kalıntılara zarar vermeyecek bir teknikle yürütüldüğünü kaydeden Öztürk, alanın arkeolojik park olarak ziyaretçilere açılacağını söyledi. Öztürk, davaların sürmesine rağmen buradaki kararlara şu ana kadar önemli ölçüde itiraz yapılmadığını da belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunaydan-unescoya-davet_58686.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!