Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güneş Enerjili Yarış Arabası Formula-G'ye Hazır

Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin projelendirip hayata geçirdiği güneş enerjili yarış arabası tanıtıldı. Ağustos ayında Pınarbaşı'nda yapılacak olan Formula- G yarışlarına katılacak olan ve üniversite-sanayi işbirliği ile 6 ayda tamamlanan araba, üzerindeki sekiz güneş panelinin desteği ile saatte 100 km'lik hıza

Radikal Gazetesi
Güneş Enerjili Yarış Arabası Formula-G'ye Hazır

Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin projelendirip hayata geçirdiği güneş enerjili yarış arabası tanıtıldı. Ağustos ayında Pınarbaşı'nda yapılacak olan Formula- G yarışlarına katılacak olan ve üniversite-sanayi işbirliği ile 6 ayda tamamlanan araba, üzerindeki sekiz güneş panelinin desteği ile saatte 100 km'lik hıza ulaşabiliyor.

Yaşar Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin kurduğu Yaşar Güneş-1 ekibi, 6 aydır üzerinde çalıştıkları güneş enerjisi ile çalışan yarış arabasını tamamladı. Araç Yaşar Üniversitesi ve Bilişim Teknolojileri Uygulama Geliştirme Merkezi ortaklığı ile yapıldı. 5- 9 Ağustos tarihlerinde Pınarbaşı Yarış Pistinde yapılması planlanan Ulusal Formula-G müsabakalarında piste çıkacak olan araç basına tanıtıldı. Üzerinde taşıdığı 8 güneş panelinin desteği ile saatte 100 km'lik hıza ulaşan araç, gece kullanımları için de sekiz saatlik enerji depolayabiliyor. Uzunluğu 6 metre, eni ise 1.80 metre olan güneş enerji araba, çevreye zehirli gaz yaymıyor. Doğa dostu yarış aracının yaklaşık maliyeti ise 50 bin TL. Yaşar Üniversitesi'nin, 16 kişiden oluşan akademisyen ve öğrenci kadrosunun ortak çalışmaları ile son halini alan araç, Ağustos ayında 5'ncisi düzenlenecek olan Formula- G yarışlarında da oldukça iddialı. Türkiye'den kırkın üzerinde güneş enerjili aracın katılacağı yarışlarda birinci olmayı hedefliyor.

Doğa dostu araç

Araç ile ilgili teknik bilgiler veren Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, "Yaşar Üniversitesi böyle bir projeyi tamamlamış olmaktan dolayı çok onur ve gurur duymaktadır. Uluslararası bilim konularında ön sıralarda yer alabilmek için, bu tür projeleri hayata geçirmek çok önemli. Bilim sadece sınıfta öğretilecek birşey değildir. Kampüs dışına taşmanın, araştırıp, projelendirip, hayata geçirmenin en güzel örneğini verdik. Bu araç, Yaşar Üniversitesi'nin yüz akıdır" dedi. Aracın doğa dostu olduğunu ifade eden Prof.Dr. Barkan "Hayatı kirletmeden hayatı zenginleştirmenini mücadelesini veriyoruz. Güneş enerjili arabanın dışında güneş enerjili tekne ve uçak projesini hayata geçirmeyi istiyoruz" diye konuştu.

Projenin Akademik Danışmanı Prof. Dr. Sedat Şarman ise "Amacımız çevreyi kirletmemek, temiz ve yenilenebilir bir enerji üretmek. Güneş bedava enerji kaynağıdır. Atmosfere zarar vermeyen bilimsel ürünler için çalışmalarımız sürecek" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjili-yaris-arabasi-formula-gye-hazir_71071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!