Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Çevre Yoksa Oy da Yok!

Güneş Enerjisi Çiftlikleri Atıl Arazilerde Kuruluyor

Şirketler ve mülk sahipleri, ekonomik çöküşün ardından şehir planlamacıları ve müteahhitler için cazibesini kaybeden arazileri kullanmanın yollarını arıyor. Seçeneklerden birisi, binlerce güneş panelinin güneş ışığından elektrik ürettiği güneş enerjisi çiftlikleri kurmak.

Sabah Gazetesi, New York Times
1 Güneş Enerjisi Çiftlikleri Atıl Arazilerde Kuruluyor

irketler ve mülk sahipleri, ekonomik çöküşün ardından şehir planlamacıları ve müteahhitler için cazibesini kaybeden arazileri kullanmanın yollarını arıyor. Seçeneklerden birisi, binlerce güneş panelinin güneş ışığından elektrik ürettiği güneş enerjisi çiftlikleri kurmak. Federal ve bazı yerel teşviklere ek olarak, Eyalet Yenilenebilir Güneş Enerjisi Sertifikaları piyasasının güneş enerjisini kazançlı hale getirdiği New Jersey'de, planlamacılar ile elektrik şirketlerinin bunu yapması için güçlü bir nedenleri var. New Jersey New Brunswick'te faaliyet gösteren çevreci fon yönetimi ve enerji yatırımı şirketi Greener by Design'ın Başkanı Adam J. Zellner, depoların ve banliyölerdeki evlerin çatılarındaki güneş panellerinin iyice yaygınlaştığını söylüyor. Ayrıca bazı şirketler, kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için boş arazilere güneş çiftliği kuruyor. Zellner, "Birçok şirket merkezinde, binanın yakınındaki üç dönümlük bir alanda kurulu mikro çiftlikler var. Bu tür boş alanlar şirketlerin enerji masraflarını azaltmak için güneş enerjisi çiftlikleri kurmaya çok uygun yerler" diyor.

Aralarında Rutgers Üniversitesi'nin Livingston Kampüsü'nde Ekim 2009'da açılan çiftliğin de olduğu birkaç büyük güneş çiftliği tasarlandı ve kuruldu. Bin 400 kilowat kapasiteli, 7 binden fazla güneş paneline sahip 10 milyon dolarlık bu güneş enerjisi tesisi, 2,8 hektarlık alanı kaplıyor. Tesis yeni güneş çiftlikleriyle kıyaslanınca küçük sayılsa da (Avrupa'daki bazı çiftlikler yüzlerce hektarlık alanı kaplıyor) ürettiği elektrik kampüste kullanılıyor. Üniversiteye göre kampüsün elektrik ihtiyacının yüzde 11'ini karşılayan tesis, karbon salınımında yılda bin 180 tonluk düşüş sağlıyor. Greener By Design'dan Zellner'a bakılırsa tesisin asıl getirisi, bir tür temiz enerji kredisi olan Yenilenebilir Güneş Enerjisi Sertifikaları toplamaya yardımcı olması. Rutgers daha sonra bu sertifikaları, eyaletin kirli enerji üreticilerine verdiği cezalardan kaçınmak isteyen şirketlerin rağbet ettiği bir piyasada satabiliyor. Zellner, "Üniversitenin bugüne kadar elektrik masraflarından 235 bin 760 dolar tasarruf etti. Ayrıca kazandıkları sertifikaların değeri şimdiden 1 milyon 478 bin doları buldu" diyor.

Stafford kasabasındaki bir atık sahasındaki 14 hektarlık alanda, 6 bin 500 kilowatlık bir güneş çiftliği kurulması tasarlanıyor. Bölgede apartman yapan Walters Grup'un Başkanı Ed Walters, çiftliğin inşa edilecek 216 apartmana elektrik satabileceğüini söylüyor. Bu New Jersey Kamu Hizmet Kurumları İdaresi'nce başlatılan bir programın parçası. Mayıs başında inşasına başlanan, 24 bin 600 panelden oluşacak çiftliğin tamamlanması 2 yılı bulacak. Walters'a göre çiftlik, apartmanlar dışında aynı yerdeki dokuz devlet binasına, bir Target mağazasına ve 23 bin 225 metrekarelik alışveriş merkezine elektrik sağlayacak. Sitede şimdiden, çatılarındaki güneş panellerinden başka 38 bin 90 metrekarelik alışveriş sahası da bulunan toplam 112 daireli beş apartman inşa edildi. Mağazaların elektriği kısmen panellerden sağlanıyor. Walters atil bir sahada kurulan güneş paneli çiftliği sayesinde çevrecilerden gelen eleştirileri de gidermiş. New Jersey'in zaten az kalan yeşil alanlarında güneş panelleri kurulmasına karşı olan çevreciler, atık sahasına itiraz etmediler. Greener by Design'dan Zellner'a göre, çevreci itirazlar bazı çiftlikleri engelleyebilir.

New Jersey Kamu Hizmet Kurumları İdaresi Başkanı Lee A. Solomon, büyük ölçekli bazı güneş çiftliği projelerinin de, mevcut iletim hatlarının kaldırabileceğinden daha yüksek voltajlı akım üretecekleri için askıya alındığını söylüyor. Bu durumun yasalarla düzeltilmesini uman Solomon, "Sanırım bu olacak ve çiftlikler daha büyük iletim hatlarına bağlanacak. Böylece şebekenin bir kısmı bu büyük ölçekli projelere ayrılacak" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisi-ciftlikleri-atil-arazilerde-kuruluyor_87595.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • güneş panelleri ve yağmur sulari yeratında ne kadar depolar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!