Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güneş Enerjisi Sektörü %82 Oranında Büyüdü

Güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları çevreye zarar vermelerinin yanısıra ekonomiye yaptıkları katkılar ile son yıllarda giderek önem kazanıyor. Güneş enerjisine özel önem veren ülkelerin başında ise almanya Fransa gibi Avrupa ülkeleri geliyor. Örneğin Alman Hükümeti’nin yayınlamış olduğu bir rapora göre, 2030 yılına kadar

ntvmsnbc
1 Güneş Enerjisi Sektörü %82 Oranında Büyüdü

Güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları çevreye zarar vermelerinin yanısıra ekonomiye yaptıkları katkılar ile son yıllarda giderek önem kazanıyor.

Güneş enerjisine özel önem veren ülkelerin başında ise almanya Fransa gibi Avrupa ülkeleri geliyor. Örneğin Alman Hükümeti’nin yayınlamış olduğu bir rapora göre, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynakları arasında en fazla güneş enerjisinin payının artması bekleniyor. Fransa'nın öncülüğünde oluşturulan Akdeniz Birliği’nin de en önemli projesi "Akdeniz Güneş Planı". 400 milyar euroluk projenin öncelikli hedefi 2020 yılına kadar Akdeniz’in güneyi ve doğusundaki güneş zengini ülkelerden 20 gigavatlık güneş enerjisi sağlamak. Bu rakam yaklaşık 20 nükleer santralden elde edilecek enerjiye eşit.

Ayrıca Avrupa’da güneş enerjisine yatırım yapanlara teşvik de veriliyor. Özellikle güneş panellerine yatrım yapacaklara verilen teşviklerde faizsiz kredi veya üretilen elektriğin daha yüksek fiyattan satın alınması gibi uygulamalar söz konusu.

Yılın dört mevsimi güneşi gören bir ülke olan türkiye'nin de güneş enerjisini nakide çevirme imkanı oldukça yüksek. Ancak Türkiye'de yenilenebilir enerji teşvik yasası bir türlü çıkmıyor. Böyle olunca da İspanya gibi güneş ülkesi olarak kabul edilen Türkiye, güneş enerjisinden yararlanma konusunda İspanya'dan oldukça geride kalıyor. Ortalama 15 cigavat güneş enerjisi üreten İspanya'nın yanında Türkiye sadece 4 milyon hanede güneş enejili su ısıtma sistemi kullanmakla yetiniyor. Tüm bunlara rağmen yenilenebilir enerji teşvik yasasının bir türlü çıkmaması ise kafalarda soru işaretlerine yol açıyor?

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisi-sektoru-82-oraninda-buyudu_71075.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 3. Enerji bakanligina almanyada günes az oldugu halde tesvik primi veriyorlar. Biz memleketimizde kurmak istiyoruz devlet satin aliyor bizden. Neden vatanimizda yapmayalim hem vatanimiz faydalansin hem biz. diger calismalariniz icin sizi tebrik ediyorum vatanimizin kalkinmasindan gurur duyuyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!