Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesislerinin Bağlanabileceği Trafo Merkezleri Belirlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurmak için yapılacak lisans başvuruları kapsamında, 31 Aralık 2013'e kadar güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin bağlanabileceği trafo merkezleri ve bağlantı kapasitelerini belirledi.

yapi.com.tr / AA
Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesislerinin Bağlanabileceği Trafo Merkezleri Belirlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurmak için yapılacak lisans başvuruları kapsamında, 31 Aralık 2013'e kadar güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin bağlanabileceği trafo merkezleri ve bağlantı kapasitelerini belirledi.Bakanlığın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin çeşitli ilanlar bölümünde yayımlandı.
    
Buna göre, 8 Ocak 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6094 sayılı ''Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''un ilgili maddesi gereği, 31 Aralık 2013'e kadar güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin bağlanabileceği trafo merkezleri ve bağlantı kapasiteleri belli oldu. 2013 yılı sonuna kadar iletim sistemine bağlanacak YEK belgeli tesislerde toplam güç 600 megavattan fazla olamayacak.

Bakanlık, lisans verilebilecek güneş enerjisi santrallerinin bağlanabileceği trafoların bulunduğu bölgeler ve kapasiteleri şöyle belirledi:
    
Bölge Kapasite (MW)

     Konya 1 46
     Konya 2 46
     Van-Ağrı 77
     Antalya 1 29
     Antalya 2 29
     Karaman 38
     Mersin 35
     Kahramanmaraş-Adıyaman 27
     Burdur 26
     Niğde-Nevşehir-Aksaray 26
     Kayseri 25
     Malatya-Adıyaman 22
     Hakkari 21
     Muğla-Aydın 20
     Isparta-Afyon 18
     Denizli 18
     Bitlis 16
     Bingöl-Tunceli 11
     Şırnak 11
     Adana-Osmaniye 9
     Muş 9
     Siirt-Batman-Mardin 9
     Sivas 9
     Elazığ 8
     Şanlıurfa-Diyarbakır 7
     Erzurum 5
     Erzincan 3
    
    
Süreç nasıl işleyecek?
    
Bundan sonraki süreçte EPDK tarafından yayımlanacak Ölçüm Tebliği çerçevesinde, yatırım yapmayı planlayan özel şirketler, açıklanan trafo merkezlerinin kapasitelerini de dikkate alarak ilgilendikleri bölgelere yönelik belli bir süre güneş ölçümleri yaparak sonuçları ile birlikte EPDK'ya başvuracak.
    
EPDK rüzgar başvurularında olduğu gibi lisans başvurular için belli bir gün ilan edecek. Aynı bölgeye birden fazla şirketin başvurması halinde TEİAŞ tarafından yarışma yapılacak. Yarışmada ise 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda belirlenen alım fiyatı üzerinden en fazla indirim vermeyi taahhüt eden bağlantı hakkını kazanacak. Böylece özel sektörün başvurular bağlantı görüşleri ölçüm ve yarışma sonuçlarına göre sonuçlandırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisine-dayali-uretim-tesislerinin-baglanabilecegi-trafo-merkezleri-belirlendi_88723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!