Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güneydoğu'da Bozgun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’ı alma hedefine karşılık DTP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in "Diyarbakır kalesini düşürmeyiz" sözleriyle gerilimin yükseldiği Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki seçimin galibi DTP oldu.

Vatan Gazetesi
Güneydoğu'da Bozgun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’ı alma hedefine karşılık DTP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in "Diyarbakır kalesini düşürmeyiz" sözleriyle gerilimin yükseldiği Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki seçimin galibi DTP oldu.

DTP, Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimini yüzde 66 ile alırken, 2004 yerel seçimine göre oyunu da 8 puan artırdı. AKP ise yüzde 30’da kaldı ve geçen seçime göre oylarını yüzde 5 düşürdü.

DTP, Diyarbakır’ın yanı sıra Van, Hakkari, Batman, Siirt, Şırnak, Iğdır ve Tunceli il belediye başkanlıklarını kazandı. 2004 yılında MHP’nin kazandığı Iğdır ile AKP’nin kazandığı Siirt ve Van’ı bu partilerden alan DTP, yerelde iktidar olduğu Batman, Hakkari, Şırnak ve Tunceli’yi ise yeniden kazandı. DTP, 2004 seçiminde 32 olan kazandığı ilçe sayısını bu seçimde 47’ye yükseltti.

DTP 12 ilde oylarını artırdı, AKP’nin 8 ilde oyu düştü

DTP, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak ve Van’da oylarını artırırken Batman, Şanlıurfa ve Tunceli’de oyları azaldı. AKP ise Ağrı, Bingöl, Bitlis, Kars, Mardin ve Muş’da seçimi kazandı. AKP’nin oyları Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Şanlıurfa ve Van’da düştü. AKP, Tunceli, Bingöl, Bitlis ve Iğdır’da ise oylarını artırdı.

Beyaz eşya %15 oy getirdi

AKP’nin sürpriz yaptığı illerden biri ise Tunceli oldu. 2004 yerel seçimlerinde bu ilde yüzde 7.75 oy alan AKP, dünkü seçimde oylarını yüzde 15 civarında artırarak yüzde 22’ye yükseltti.

Etnik kimlik yüzde 5.5’i geçemedi

Güneydoğu’da, 'etnik' kimliğiyle öne çıkan politik çizgi, siyasal hayata 1990’da Halkın Emek Partisi ile başladı. HADEP 1995’teki genel seçimlerde yüzde 4.2 oy aldı. TBMM’deki yemin krizinin ardından Leyla Zana ve arkadaşları 1993’te DEP’i kurup bu partiye geçti. Anayasa Mahkemesi 16 Haziran 1994 tarihinde HEP’ten sonra DEP’i de kapattı. HADEP yerine kurulan DEHAP 2002 seçimlerine katıldı, ancak yüzde 6.2’yle yine barajı aşamadı. HADEP de kapatıldı. Yerine kurulan DTP seçimlere 57 bağımsız adayla katıdı, 20 üyesiyle Meclis’te grup kurdu. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı da yüzde 58.3 oy oranıyla Osman Baydemir kazandı.

AKP seçimde 35 .29 oy aldı. SHP DTP’nin desteğiyle 64 belediye başkanlığını kazandı. DTP’li il belediyeleri şunlardı: Batman (%73.1), Şırnak (%40.8), Hakkari (%61.4), Tunceli (%35.8).

http://www.yapi.com.tr/haberler/guneydoguda-bozgun_67793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!