Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güngören Millet Bahçesi Planları Onaylandı

TOKİ'nin İstanbul Güngören Millet Bahçesi için hazırladığı imar planları, corona virüsü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

yapi.com.tr
Güngören Millet Bahçesi Planları Onaylandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Güngören Millet Bahçesi'nin imar planlarını 25 Mart 2020 tarihinde onaylayarak 6 Nisan'da askıya çıkardı. TOKİ tarafından hazırlanan planın açıklama raporuna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Güngören Millet Bahçesi Projesi” yapılmak üzere yatırım programına alınan Güngören Merkez Mahallesi'ndeki üç ayrı parselden oluşan toplam 34 bin metrekarelik alanda imar düzenlemesi yapıldı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Parseller Maliye Hazinesi ve Güngören Belediyesi mülkiyetinde bulunuyor. Hazine mülkiyetindeki parsellerin tahsisi 2 yıllık ön izin ile Güngören Belediye Başkanlığı'na yapıldı.

Ön izin süresi içinde plan, proje, yapım gibi iş ve işlemlerin TOKİ tarafından, alandaki yıkım işlemlerinin ise Güngören Belediye Başkanlığınca yapılması talimatı verildi.

Yeni plan ile “millet bahçesi” ilan edilen parsellerin 6 bin metrekaresi daha önce “eğitim alanı” fonksiyonuna,  28 bin metrekaresi de “spor alanı” fonksiyonuna sahipti.

Spor alanında bulunan 15 Temmuz Stadı Yahya Baş Tesisleri geçtiğimiz aylarda millet bahçesi projesi nedeniyle yıkılmıştı.

Yeni planda iptal edilen ve boş durumdaki  “eğitim alanına” karşılık eşdeğer alan ayrılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Yeni plana göre millet bahçesinde; sergi-balo salonu, kütüphane, çay ocağı gibi kullanımları içeren millet kıraathanesi ile ibadethane, sanat atölyeleri, çocuk oyun alanları, yürüyüş-koşu-bisiklet yolları, tenis-basketbol, voleybol gibi spor alanları, tematik bahçeler, meydanlar, toplanma alanları, çeşmeler, açık hava sineması, etkinlik çayırı ve gösteri alanları yer alabilecek.

Millet bahçesinde zemin altı ve üstünde yer alan yapı, tesis veya açık alanlar olağanüstü durumlarda afet toplanma ve geçici barınma bölgesi olarak da kullanılabilecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gungoren-millet-bahcesi-planlari-onaylandi_179431.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!