Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gürcistan'ın Aldığı Yatırım Kredisi Türk Müteahhitlere İş İmkanı Sağlayacak

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği (İMMİB) ve Dış Ticaret Müsteşarlığı organizasyonunda gerçekleştirilen Gürcistan ticaret heyeti gezisinin ilk gününde, Cumhurbaşkanı Mikhail Saakashvili ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Gürcistan Başbakanı ile Maliye ve Ekonomik Kalkınma bakanlarının da katıldığı

Referans Gazetesi
2 Gürcistan'ın Aldığı Yatırım Kredisi Türk Müteahhitlere İş İmkanı Sağlayacak

Uluslararası kuruluşlardan 4,5 milyar dolarlık yatırım kredisi sağlayan Gürcistan'da, özellikle Türk müteahhitleri açısından yeni iş imkanlarının çıkması bekleniyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği (İMMİB) ve Dış Ticaret Müsteşarlığı organizasyonunda gerçekleştirilen Gürcistan ticaret heyeti gezisinin ilk gününde, Cumhurbaşkanı Mikhail Saakashvili ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Gürcistan Başbakanı ile Maliye ve Ekonomik Kalkınma bakanlarının da katıldığı yemekte, iki ülke ilişkileri yanında, bu ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarının sorunları da ele alındı.

Devlet Bakanı Tüzmen'in verdiği bilgiye göre, Saakasvhili, Türk firmaları ile ilgili iletilen sorunların kısa sürede çözülmesi için talimat verdi. Saakasvhili, ayrıca, uluslararası kuruluşlardan sağlanan 4,5 milyar dolarlık yatırım kredisi ile yakında önemli altyapı projeleri uygulamaya başlayacaklarını bildirirken, Tüzmen, Türk müteahhitlik firmalarının bu projelerden 1-1,5 milyar dolarlık pay alabileceğine inandığını söyledi. Gürcistan'ın, uluslararası kuruluşlardan sağlanan 4,5 milyar dolarlık yatırım kredisi ile otoyol, enerji, konut, kamu binaları ve diğer alt yapı yatırımları yapmayı planladığı, otoyol yapımı ile ilgili ilk ihaleninin de kısa süre içinde açılacağı belirtildi.

Dün sabah saatlerinde Gürcistan'da faaliyet gösteren Türk firmalarının temsilcileri ile bir araya gelen Kürşad Tüzmen'e, firmalar, KDV alacaklarını tahsil edemediklerini, vergi denetimleri ve transit geçiş ücretleri konusunda sorun yaşadıklarını iletmişlerdi. Ayrıca, ülkede faaliyet gösteren Efes Pilsen'in Azerbaycan'ın litrede 1 dolar olarak uyguladığı gümrük vergisi yüzünden bu ülkeye ihracat yapamadığı belirtilirken, bir yatırımcı da 3 aydır Gürcistan tarafından rehin tutulan gemisinin kurtarılması konusunda Tüzmen'den yardım istemişti. Cumhurbaşkanı Saakashvili'nin, Türk firmalarının sorunlarının kısa sürede çözümü için talimat verdiği belirtilirken, bira ithalatında uygulanan gümrük vergisi konusunun Azerbaycan ile görüşüleceği kaydedildi. Türkiye'nin "Sarp-Sarpi Sınır Kapısı'nın ortak kullanımı" önerisine de Saakashvili'nin sıcak baktığı ve işlemlerin hızlandırılmasını istediği belirtiliyor.

Gürcistan'ın, 4,5 milyar dolarlık yatırım kredisi kapsamındaki işleri uluslararası ihaleye çıkaracağı, ancak halen bu ülkede oldukça nitelikli işler üstlenen Türk müteahhitlik firmalarının rekabet gücünün oldukça yüksek olduğu kaydediliyor. Türk firmalarının Gürcistan'da ayrıca 500 yataklı yeni bir otel ihalesi üzerinde çalıştığı belirtildi.
    
Türk firmaları enerji yatırımlarına gidiyor

Bu arada Gürcistan'da bir Türk firması ilk kez enerji yatırımına girdi. Anadolu Grubu, Energon firması ile birlikte 140 milyon dolar tutarında 90 megavat gücünde hidroelektrik santral (HES) yapımı için Gürcistan ile sözleşme imzaladı. Pravani nehri üzerinde kurulacak HES'in 3,5 yılda devreye sokulması planlanırken, üretilen elektriğin yüzde 40'ı sözleşme gereği Türkiye'ye satılacak. Barejın temelinin Mayıs'ta atılması öngörülürken, firma, toplam 500 megavat gücünde yeni HES'ler kurmak üzere teklif verdi. Toplam 500 megavatlık santrallara ilişkin yatırım tutarının 500-600 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Gürcistan'ın Türkiye ile karşılıklı elektrik aktarımı hattının kapasitesini artırmak için yeni bir yatırım başlatacağı, 500 kilovatlık hattın yapımı ile Türkiye'ye karşılıklı aktarılacak elektrik miktarının 220 kilovattan bin 500 kilovata çıkacağı bildirildi. Halen, mevcut hattan, kış aylarında Gürcistan'ın Türkiye'den yaz aylarında da Türkiye'nin Gürcistan'dan elektrik aldığı ifade edildi. Gürcistan Başbakanı Nika Gilauri de dün Türk-Gürcü İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, 80 tane HES yapımını planladıklarını belirterek, Türk firmalarını bu yatırımlara davet etmişti.

Dün öğleden sonra Gürcistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Laşa Zhvania ile ortak basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Tüzmen, bugün, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Batum'da temaslarda bulunacak, 5 Mart'ta resmi açılışı planlanan Sarp sınır kapasında inceleme yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gurcistanin-aldigi-yatirim-kredisi-turk-muteahhitlere-is-imkani-saglayacak_66926.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Biz alt yapı firmasıyız elimizde ciddi miktarda iş makinası ve kamyonlar var. Gürcistanda iş yapabiliriz selamlar. abidin@panelileriyapi.com YANITLA
  • SAYIN ARKADAŞLAR MİMARIM VE UZUN YILLARIMI TÜRKİ ÜLKELERİNDE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ YAPARAK GEÇİRDİM.BU ÜLKELERDEN 1 TANESİ de GÜRCİSTAN EŞİM DAHİ GÜRCÜDÜR VE UZUNYILLAR GÜRCİSTANA GİTTİM GELDİM.KONUŞMADIĞIM VE BULUŞMADIĞIM KİMSE KALMADI. ŞU ANDA GENE ORALARDA TAAHHÜT İŞİ YAPMAK İÇİN ARAYIŞTAYIM. SİZLERİNDE BİLDİĞİ GİBİ GÜRCÜLER BÜTÜN İŞLERİNİ TİFLİS DE RUSTAVELLİ DE GÖREBİLİRSİNİZ İŞLERİN HEPSİNİ AMERİKALILARA VERİYOR. ONLARDA İŞLERİ ALIP DEVLETE YAKIN KİŞİLERE TIRANSFER EDİYOR. BEN VE BENİM GİBİ GÜRCİSTANI GERÇEKTEN SEVEN VE BENİM GİBİ ( EŞİMDEN DOLAYI ) YARI GÜRCÜ VE GÜRCÜLERİ SEVENLER GİT-GEL YAPARAK ZAMAN KAYBEDİYORUZ. BU YAZIMI OKUYAN CİDDİ İŞ POTANSİYELİNE SAHİP KİŞİLERİN VE/VEYA FİRMALARIN GÜRCİSTAN İÇİN BENİMLE TEMASA GEÇMESİNİ VE ORTAK YATIRIM YAPMA POTANSİYELLERİNİ KARŞILIKLI ARAŞTIRMA YAPMAYA DAVET EDERİM. SAYGILARIMLA YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!