Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güriş'ten Dev Yatırım

Güriş'in 280 milyon avroya mal olacak Rakka Çimento Fabrikası'nın temeli Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı törenle atıldı. Fabrika çimento sektöründe Orta Doğu'da en büyük Türk yatırımı özelliğini taşıyor.

yapi.com.tr / AA
Güriş'ten Dev Yatırım

Güriş'in 280 milyon avroya mal olacak Rakka Çimento Fabrikası'nın temeli Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı törenle atıldı. Fabrika çimento sektöründe Orta Doğu'da en büyük Türk yatırımı özelliğini taşıyor.

Türkiye ile Suriye arasındaki gerek siyasi gerekse de ekonomik ilişkilerin tüm dünyaya örnek olacak şekilde geliştiğini belirten Çağlayan, karşılıklı olarak vizeleri kaldırdıktan sonra Türkiye'den Suriye'ye giden turist sayısının 2 katına çıkarak 1 milyon 350 bin kişiye ulaştığını ifade etti. Suriye'den Türkiye'ye gelen turist sayısının ise 750 bin kişi olduğunu belirten Çağlayan, ''Bunun ilkini Suriye'de yaptık ve 51 mutabakat zaptı imzaladık. Bu konu bir dünya rekoru ve aynı zamanda Türkiye ve Suriye rekorudur. İkincisi Türkiye'de oldu. 13 bakanla ziyaret ettiler. Eğitimden lojistiğe, sağlıktan gümrüğe kadar birçok konuda 11 mutabakat zaptı da bu toplantıda imzalandı. Çok yakın bir süre içerisinde sayın başbakanların da katılımıyla Asi nehri üzerinde Dostluk Barajı'nın yapımına başlıyoruz, temelini atacağız. Gümrüklerimizi muhtemelen bu ay sonunda ortak tek bir gümrük haline getiriyoruz'' dedi.

Ticaret hacmi 2010'da 2,5 milyar dolara ulaştı

Temelini atacakları Güriş'in Rakka Çimento Fabrikası'nın, Türkiye'nin bu bölgede çimento sektöründe bugüne kadar yapmış olduğu en büyük yatırım olduğunu belirten Çağlayan, yatırımın sadece Suriye'de değil, bu sektörde Orta Doğu bölgesindeki en büyük Türk yatırımı olduğunu söyledi.

İki ülkenin dış ticareti ile ilgili bilgiler de veren Çağlayan, Suriye ve Türkiye arasındaki ticaretin tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bizim Suriye'ye ihracatımız yüzde 29, Suriye'nin Türkiye'ye ihracatı ise yüzde 110 artmıştır. Ticaret hacmi her ne kadar Türkiye lehine olsa da biz kazan kazan ilkesini kurmak istiyoruz. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2010'da 2,5 milyar dolara ulaşmıştır. Bunun 160 milyon doları Türkiye'den Suriye'ye yapılan çimento ihracatıdır. Suriye'nin toplam çimento ithalatı 300 milyon dolardır. Bu yatırımla Suriye bırakın çimento ithalatını artık çimento ihraç eden ülke haline gelecektir. Bu fabrika Suriye'nin çimento ihtiyacını karşılayacak hem de çevre ülkelere çimento ihraç etmesini sağlayacaktır. Fabrikanın inşaatında 1000, sonrasında ise 300 kişi çalışacak. Bu yatırım, Suriye'de yabancı yatırımlar konusunda bir işaret fişeği olacaktır. Suriye 1985 yılından bu yana 7,3 milyar dolar yabancı yatırım almış, bunun yüzde 10'u tek başına Türkiye'ye ait. İkili ilişkilerimiz daha da gelişecektir''.

Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı

Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lamia Asi de Güriş'in bu yatırımından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bu projeyi Suriye ile Türkiye arasındaki işbirliğinin en önemli sonuçlarından biri olarak gördüklerini belirten Asi, Türkiye'den Suriye'ye gelecek yatırımları her zaman teşvik etmeye hazır olduklarını söyledi. Serbest ticaret anlaşması imzalandıktan sonra ki ülke arasındaki ilişkileri hızla geliştiğini ifade eden Asi, bunun sonucu olarak 2009'da iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1,5 milyar dolara yükseldiğini kaydetti. Suriye'nin her tarafından Türk markalarını görmenin mümkün olduğunu ifade eden Asi, şunları kaydetti:

''Türk iş adamları da Suriye'de işleri üstlenmeye başladılar. Ticaret hacmi her ne kadar yüksek oranda Türkiye lehine de olsa, biz bundan rahatsız değiliz. Çünkü bizim Türkiye'ye ihracatımız da artıyor. Bu şekilde iş adamlarımızın bölge düzeyinde rekabet etme gücünün gelişeceğini düşünüyoruz. Ticaret hacmindeki dengesizliği Türkiye'den gelecek yatırımlarla kapatmak istiyoruz.

Ülkemizin kalkınma planında alt yapı yatırımları yer alıyor. Bu nedenle çimento ihtiyacımız çok. O yüzden bu tesis çok önemli. Diğer Türk firmalarını da Suriye'ye yatırım için bekliyoruz. Suriye'nin yıllık çimento ihtiyacı 8-8,5 milyon tondur. Bugünkü üretim 5 milyon ton civarında. 3-3,5 milyon ton açığımız var. Başta çimento, yapı malzemeleri olmak üzere Türk firmalarını Suriye'de yatırım yapmaya davet ediyoruz''.

Güriş Yöneticisi Yamantürk

Güriş İnşaat ve Yatırım A.Ş. Ortağı ve Yöneticisi Tevfik Yamantürk de toplam yatırım maliyeti 280 milyon avro'yu bulan bu yatırımlarıyla Suriye ekonomisine önemli bir katkı yaratmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. 24 ayda tamamlanması planlanan tesisin inşaat döneminde 1000, üretime başladıktan sonra da 300 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağını belirten Yamantürk, Güriş olarak Suriye'deki yatırımlarını bu tesisin hizmete girmesinin ardından devam ettirmek istediklerini kaydetti. Yamantürk, gerekli izinlerin verilmesi halinde Suriye'de, Türkçe eğitim veren ve mezunlarının Türkiye'de üniversite eğitimi görebileceği bir lise açmayı da hedeflediklerini belirtti.

Güriş'in Rakka Çimento Fabrikası'nın, tesis alanı 200 bin, ocak alanı 5 milyon metrekare olacak. Hammaddenin yüzde 90'ını kendi ocağından sağlayacak tesis, yıllık 1,5 milyon ton çimento üretme kapasitesine sahip olacak. Tesisde inşaat süresince 1000 kişi, işletme aşamasında da 300 kişi çalışacak.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/guristen-dev-yatirim_85160.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!