Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gürtuna'ya Usulsüz Arazi Tahsisi Soruşturması

Danıştay 1. Dairesi, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile 5 belediye görevlisi hakkında, "mevzuata aykırı nâzım imar planı değişikliği yaparak, bir kooperatife arsa tahsisi ve satışı yapıldığı'' iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu 'nun soruşturma izni vermemesine ilişkin kararını kaldırdı.

Cumhuriyet Gazetesib>Danıştay 1. Dairesi, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile 5 belediye görevlisi hakkında, "mevzuata aykırı nâzım imar planı değişikliği yaparak, bir kooperatife arsa tahsisi ve satışı yapıldığı'' iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun soruşturma izni vermemesine ilişkin kararını kaldırdı.

Yeni kurulan bir kooperatife arsa temin etmek amacıyla imar mevzuatına aykırı olarak nâzım imar planı değişikliği yapmak, imar planınında spor alanı olarak ayrılan alanı gecekondu önleme bölgesi ve konut alanına dönüştürmek, mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Beşiktaş Rumelihisarı'ndaki 7 bin 56 metrekare yüzölçümlü taşınmazı kooperatife tahsis etmek, böylelikle satışı gerçekleştirmek iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Bu kapsamda, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna ile Başkanvekili Ümit Özerol, Genel Sekreter Altan Raşit Civan, Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, Emlak İstimlak Daire Başkanı Mevlüt Karataş, Mesken ve Gecekondu İşleri Müdürü Hüseyin Kaya hakkında soruşturma izni istenmişti.

Aksu reddetmişti
İçişleri Bakanı Aksu, 21 Mart 2006 tarihli kararıyla, soruşturma izni isteklerini reddetti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine dosya Danıştay 1. Dairesi'ne geldi. Danıştay, bu kişiler hakkında, Aksu'nun kararını kaldırdı. Dairenin gerekçesinde, plan değişiklikleriyle ortaya çıkan konut alanının, yeni kurulan ve üyeleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin de bulunduğu yapı kooperatifine 4 Haziran 2003'te Gürtuna'nın onayıyla tahsis edildiği kaydedildi.

Gerekçede, tapu devrinin de 29 Aralık 2003'te yapıldığı, 26 Temmuz 2005'te Belediye Başkanı onayı ile kooperatife arsa tahsisi işleminin iptal edildiği, kooperatif tarafından bu işlemin iptali davası, belediye tarafından da tapu iptal davası açıldığı anımsatıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gurtunaya-usulsuz-arazi-tahsisi-sorusturmasi_51299.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!