Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gürültünün Haritası Çıkarılıyor

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Kurra, gürültü kirliliğinin yıldan yıla artış gösterdiğini belirterek “Çevre ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol gereği İstanbul’da çeşitli bölgelerde gürültü haritası hazırlıyoruz” dedi. Kurra, gürültünün fizyolojik, fiziksel, psikolojik, performans etkileri olduğunu

Cumhuriyet Gazetesi
Gürültünün Haritası Çıkarılıyor

Hayat kalitesini düşüren gürültü kirliliği, tüm ülke genelinde olduğu gibi milyonlarca insanın yaşadığı İstanbul’da da sorun olmaya devam ediyor. Uzmanlar özellikle havaalanı çevresi, otoyol kenarları ve eğlence mekânlarına yakın insanların gürültüden daha çok etkilendiğini belirterek Türkiye’nin gürültü haritasının hazırlandığını söylediler.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’de gürültü kirliliğinin öneminin henüz yeteri kadar anlaşılmadığını belirterek Türkiye’de pilot il olarak seçilen Adana, Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir’de gürültü haritası hazırladıklarını söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Kurra, gürültü kirliliğinin yıldan yıla artış gösterdiğini belirterek “Çevre ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol gereği İstanbul’da çeşitli bölgelerde gürültü haritası hazırlıyoruz” dedi. Kurra, gürültünün fizyolojik, fiziksel, psikolojik, performans etkileri olduğunu ve yüksek kan basıncına (hipertansiyon), hızlı kalp atışına, kolesterol artışına, adrenalin yükselmesine, adale gerilmesine neden olabileceğini vurguladı.

Gürültünün insanların enfeksiyonlara karşı direncini azaltan bir risk faktörü olduğuna da değinen Kurra “Stresin birçok çevresel nedenlerinden birisi gürültü kirliliğidir. Gürültü insanları katil bile edebilir. Özellikle büyük kentlerde yaşayanlar gürültü kirliliğinden en olumsuz şekilde etkilenir” dedi.

Verimli uyardı

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Psikiyatr Prof. Dr. Arif Verimli, gürültü kirliliğinin uykusuzluk, iştahsızlık ve cinsel problemlere dahi yol açabileceğini söyledi.

Cezası da var ama...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri ise gürültü kirliliğine belediye tarafından Çevre Kanunu ve Kabahatler Kanunu’na göre sınır değerlerin aşılması durumunda her türlü gürültüye ceza uygulandığını belirtti.

Gürültü cezaları şöyle: Eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültüler için 14 bin YTL, fabrikalar için: 14 bin YTL, işyerlerinden kaynaklanan gürültüler için 4 bin 700 YTL.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gurultunun-haritasi-cikariliyor_62708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!