Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Güvenli Gelecek için IMF Defol’

IMF ve Dünya Bankası’nın 6 Ekim’de başlayacak olan yıllık toplantısına çeşitli kesimlerden tepkiler yağmaya devam ediyor. DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık-İş Sendikası ve Halkevleri ile Öğrenci Kolektifleri, IMF-Dünya Bankası toplantılarının gerçekleştirildiği Hilton Oteli çevresinde dün ayrı ayrı yaptıkları protestolarda “IMF’nin yurttaşın eğitim,

Cumhuriyet Gazetesi
‘Güvenli Gelecek için IMF Defol’

IMF ve Dünya Bankası’nın 6 Ekim’de başlayacak olan yıllık toplantısına çeşitli kesimlerden tepkiler yağmaya devam ediyor. DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık-İş Sendikası ve Halkevleri ile Öğrenci Kolektifleri, IMF-Dünya Bankası toplantılarının gerçekleştirildiği Hilton Oteli çevresinde dün ayrı ayrı yaptıkları protestolarda “IMF’nin yurttaşın eğitim, sağlık gibi haklarını, sermayenin tekeli haline dönüştürdüğünün” altını çizdiler.

Tencereli protesto

Taksim Elmadağ’daki Divan Kavşağı’nda toplanan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri’nden oluşan grup, Taksim Meydanı’na doğru yolu trafiğe kapatarak yürümek istedi.

Emniyet yetkileri grubun yürümesine önce izin vermedi. Sonra grup, sloganlar atarak kısa bir süre yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı. Halkevleri ile Öğrenci Kolektifleri’nin ortak gerçekleştirdiği eylemde “Maaşımıza göz diken IMF defol”, “IMF’ciler, işbirlikçiler, bu toprakların gençlerinden korkun”, “IMF defol bu memleket bizim”, “Güvenli iş, güvenli gelecek için IMF defol” pankart ve dövizleri açılırken; tava ve tencere gibi “enstrümanların” eşliğinde “Bu ülke bu halk satılık değil”, “Kahrolsun IMF, işbirlikçi AKP”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın” sloganları atıldı.

Halkevleri 1. Bölge Temsilcisi Nuri Günay’ın okuduğu basın açıklamasında, 1 Ekim’den bu yana devam eden IMF toplantılarında alınacak kararların şimdiden belli olduğuna işaret edilerek, “Bu toplantıların sonucunda daha fazla sömürü, yoksulluk ve ölüm çıkacaktır. IMF ve Dünya Bankası programlarıyla eğitim, sağlık hakkımız, sermayecinin tekeli haline geldi. IMF ile Dünya Bankası programları sonucunda emeklilik artık hayal; işsiz, sigortasız, güvencesiz koşullar ise gerçek. Kentsel dönüşüm projesiyle evlerimiz başımıza yıkıldı. Fındığımızın da, çayımızın da fiyatını IMF belirler oldu” denildi.

Öğrenci Kolektifleri adına basın açıklamasını okuyan Ali Coşkun ise IMF’nin yurttaşın eğitim ve sağlık hakkını sattığını belirterek şunları söyledi: “Deniz’lerin, Mahir’lerin arkasından gidiyoruz. AKP hükümetiyle sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Basın açıklamalarının ardından sembolik bir yoksulluk paketi hazırlayan grup üyeleri, paketteki makarna ve kuru ekmeği göstererek, “böyle bir paketle yurttaşın karnının nasıl doyabileceğini, faturalarını ne şekilde ödeyebileceği” sorusunu yönelttiler. Ardından ceplerindeki bozuk paraları yere atan grup üyeleri, “IMF bizim insanlarımızı işte böyle niteliksiz işgücü olarak görüyor. Biz de onlara bu bozuk paralarla yanıt veriyoruz” dediler.

Devrimci Sağlık-İş Sendikası tarafından yapılan basın açıklamasında, hastanelerde işçilerin taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırıldığı anımsatılarak, bir IMF programı olan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın sağlık alanındaki tüm emekçilerin güvencesiz hale getirdiği vurgulandı. “IMF defol, bu ülke, bu halk satılık değil”, “Milyonlar aç, milyonlar işsiz. İşte kapitalist sisteminiz”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” yazılı pankart ve dövizler açan Devrimci Sağlık-İş Sendikası üyeleri, AKP’nin sağlığı paralı hale getirmesinin ardında IMF’nin olduğunu belirterek, “Bugün burada Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde işten atılan arkadaşlarımız için toplanmış bulunuyoruz. Arkadaşlarımızın işten çıkarılmasının gerçek nedeni, IMF politikaları ve bu politikaları uygulayan AKP hükümetidir” dediler.

Tünel’de dün bir araya gelen Direnİstanbul aktivisti bir grup, “Kapitalizm krizin kendisidir”, “Dünya Bankası sermayenin kankası”, “IMF papucu yarım çık dışarıya oynayalım” döviz ve pankatları açarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. “İsyan” diye sık sık bağıran grup, ellerindeki ıslıklar ve çeşitli enstrümanlar çalarak, “Milyonlar aç, işgal altında, IMF varken kimin umurunda”, “Diren İstanbul”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı.

İşsizlik pahalılıktır

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi bir grup ise Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelerek toplantıları protesto etti. “IMF ve Dünya Bankası işsizlik pahalılıktır”, “Halkız kazanacağız”, döviz ve pankartları açan grup, “Emperyalistler geldikleri gibi giderler”, “Kahrolsun emperyalizm, yaşasın ikinci kurtuluş savaşımız” sloganları attılar.

Emek ve Özgürlük Cephesi, Ezilenlerin Sosyalist Platformu ile Sosyalist Parti’nin bulunduğu “IMF ve Dünya Bankası Karşıtı Birlik”, Taksim metrosu çıkışında saat 16.00 sıralarında toplandı. “IMF - Dünya Bankası defol”, “Emperyalistler işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın” pankart ve dövizleri açan grup, “IMF defol, bu memleket bizim” sloganları attılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guvenli-gelecek-icin-imf-defol_72945.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!