Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Çin Büyük Enerji Tasarrufu...

Güzeller OSB'den Enerji Tasarrufu ve Verimliliği Projesi

Kocaeli Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi'nde uygulamaya başlanan Enerji Tasarrufu ve Verimliliği Projesi, WOW İstanbul Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, Türkiye'de enerjinin yüzde 50'sinin OSB'lerde kullanıldığını, hazırlanan proje ile yüzde 30 enerji tasarrufu

yapi.com.tr / AA
Güzeller OSB'den Enerji Tasarrufu ve Verimliliği Projesi

Kocaeli Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi'nde uygulamaya başlanan Enerji Tasarrufu ve Verimliliği Projesi, dün (12 Ocak) WOW İstanbul Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tasarruf edilen enerjinin, temin edilenden daha kolay ve daha ucuz bir enerji kaynağı olduğunu belirterek, ''Bizim yalnızca organize sanayi bölgelerinde yaklaşık tüketimin yüzde 70'ini oluşturan motorların rehabilite edilmesi halinde dahi 15 milyar kilovatsaatlik bir enerji tasarrufundan bahsediyoruz'' dedi. Projenin, diğer OSB'lere de örnek olacak ciddi bir çalışma olduğunu ifade eden Yıldız, ''Her türlü projenin desteklenmesi gerekiyor. Bunların somut sonuçlarını her an alabiliyoruz. Kendini 9 ayda 1,5-2 yılda amorti eden eden projeler var. Bunların finansmanını kamu vermiyor. Özel sektör de vermiyor. Projenin kendisi bunun finansmanı'' dedi.
    
Yıldız, projeye Vakıfbank'ın köprü kredi sağladığını ve bu köprü krediyle beraber projenin kendisinin bütün finansmanı sağladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Bizim yalnızca organize sanayi bölgelerinde yaklaşık tüketimin yüzde 70'ini oluşturan motorların rehabilite edilmesi halinde dahi 15 milyar kilovatsaatlik bir enerji tasarrufundan bahsediyoruz. Yaşam kalitesinden ödün vermeden, çok daha fazla detaylara girmeksizin, enerji tasarrufu bize çok ciddi kazanımlar sağlıyor. Tasarruf edilen enerji, temin edilenden daha kolay ve daha ucuz bir enerji kaynağıdır. Hem yaşam kalitenizden standartlarınızdan taviz vermiyorsunuz. O açıdan 1 milyon liraya kadar olan KOBİ'lerin enerji verimliliği ve tasarrufuyla ilgili yaptığı projelerin yüzde 30'unu teşvik olarak karşılıyoruz. Bu önemli bir para. Hem teşvikten ülke kazanıyor, hem de yatırımcımız kazanıyor'' dedi. Yıldız, bu projenin 1,5 milyon lira olduğunu, ülkeye yayıldığında 1,5 milyar lira olacağını, hatta daha genişletildiğinde 10 milyar lira olacağını, her bir paranın kendileri için önemli olduğunu söyledi.
    
Proje yüzde 30 tasarruf sağlayacak
    
Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan da Türkiye'de enerjinin yüzde 50'sinin OSB'lerde kullanıldığını, hazırlanan proje ile yüzde 30 enerji tasarrufu sağlanacağını söyledi. Proje kapsamında sokaklarda led aydınlatma yapılacağını, kuru tip trafoya geçilerek scada sistemi kuracaklarını anlatan Ceylan, sağlanan tasarrufla 5 yıl içinde kredinin geri ödemesinin yapılacağını söyledi. Ceylan, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) kapsamında Vakıfbank'tan kullanılan 1,5 milyon dolar karşılığı Türk lirası kredinin 0,66 faiz oranıyla alındığını ve kredinin bir yılı geri ödemesiz 5 yıl içinde ödeneceğini kaydetti.
    
Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Başkanı Yalçın Sönmez de, KOBİ'lerin rekabet gücünü etkileyen en önemli faktörün enerji maliyeti olduğunu, Kocaeli Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi'nin başlattığı proje uygulamasının diğer OSB'ler için de örnek olacağını söyledi. Türkiye'de tüm OSB'lerin işletmeleriyle birlikte bu uygulamaya dahil olduklarında elde edilecek tasarrufun Türkiye'ye birkaç baraj kurmuş kadar katkı sağlayacağını ifade eden Sönmez, imalatçı KOBİ'lerin büyük kısmının OSB'lerde olduğunu, bu nedenle bu ve benzeri projelerin KOBİ'lerin rekabet gücünü artıracağını kaydetti.
    
Vakıfbank Ticari Bankacılık Başkanı Ersin Özoğuz da Vakıfbank'ın sürdürülebilir enerji verimliliği konusundaki projelere en kısa sürede kredi kullandıran banka olduğunu, 23 OSB ile protokol imzaladıklarını söyledi.
Enerjinin ülkenin geleceği olduğuna inandıklarını ifade eden Özoğuz, enerji verimliliğinin artırılması için reel sektöre destek veren banka olarak proje kredilerine destek vermeye devam edeceklerini, bu proje için de 5 yıl vadeli 1,5 milyon dolarlık kredi anlaşması yaptıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guzeller-osbden-enerji-tasarrufu-ve-verimliligi-projesi_90393.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!