Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Güzergahı Söylemeyeceğim"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü ve otoyolun İstanbul'un kuzeydeki son kalan akciğerlerinin zarar görmemesi, en az tahribata maruz kalması için farklı inşaat tekniklerini kullanacaklarını, tünel ve viyadük ağırlıklı olacağını bildirdi.

Habertürk
1 "Güzergahı Söylemeyeceğim"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü ve otoyolun İstanbul'un kuzeydeki son kalan akciğerlerinin zarar görmemesi, en az tahribata maruz kalması için farklı inşaat tekniklerini kullanacaklarını, tünel ve viyadük ağırlıklı olacağını bildirdi.

Yıldırım, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'nin Kanada Büyükelçisi Rafet Akgünay ile Toronto'daki Shareton Otel'de basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi. Yıldırım, İstanbul-Toronto uçuşlarının dün yapılan ilk seferle başladığını, haftada 3 gün devam edeceğini, ihtiyaca göre sefer sayısının artırılabileceğini kaydetti.

İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprüye ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

"3. köprünün amacı doğu-batı arasındaki transit trafiği şehir içine sokmadan Trakya'ya, Avrupa'ya taşımaktır. Yeri, piyasada çok konuşuluyor. Bizde gizli saklı olmaz. Geçe hafta 'Köprünün inşaatına gizlice başlandı' diye haberler çıktı. Güzergahı söylemeyeceğim. Köprü için sadece köprü yapmanız yetmiyor. Köprü için ana ve ara bağlantı yolları lazım. 2 yıldır hassas çalışmalar yapıldı. Kamulaştırma maliyeti, çevre ve İstanbul'un trafiğine, transit trafiğe katkı sağlaması gibi hususlar dikkate alındı. Köprünün geçtiği yerin belediye imar planlarına işlenmesi lazım. İstanbul, İzmit ve Adapazarı'nda imar planlarına işlenecek ve biz açıklayacağız. Bunları yapmadan açıklama yaparsak, belediyelere emri vaki olur. İkincisi de bütün bu işlemler yapılmadan ortaya atılacak güzergah bilgileri bazı mağduriyet ve haksız kazançları beraberinde getirecek. Hassasiyetimiz bundan ibaret. Bu ay sonuna kadar imar planlarına işlenecek hale getireceğiz. Ağustosta bu işlem yapılacak. Eylül ayında ihale ilanına çıkmayı planlıyoruz."

Köprünün mimarisi

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, köprünün mimarisinin nasıl olacağının sorulması üzerine, "3. Köprü için iki türlü proje var: Yatık askılı ve düşey askılı. İstanbul'un tarihi siluetine uygun olacak. Projenin orijinalinde raylı sistem yok ancak biz raylı sistem etüdü de yapalım demiştik. Orta ve uzun vadede, Türkiye'den Avrupa'ya uzanacak direkt geçiş ve onların İstanbul raylı sisteme bağlantısı için böyle bir etüt yaptırıyoruz. Uygulanıp uygulanmayacağı bu etüt sonunda ortaya çıkacak. Bu etüdü yapıp görmek istedik. Uygun sonuç çıkarsa yapmışken bu alt yapıyı da hazır hale getirmeyi uygun gördük" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'daki yeşil alanlar konusunda çok titiz hareket edilmesi uyarısında bulunduğunu bildiren Yıldırım, "Köprü ve otoyol yaparken İstanbul'un kuzeydeki akciğerlerinin zarar görmemesi, en az tahribata maruz kalması için farklı inşaat tekniklerini kullanacağız, tünel ve viyadük ağırlıklı geçeceğiz. Biraz ağır olacak ama böyle bir çözüm düzenledik" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guzergahi-soylemeyecegim_70507.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 3 köprü varolan ormanların biraz daha yok edilmesini sağlıyacaktır.Oysa toplu ulaşım projeleri hayata geçirilmezse 3. köprü de sorunu çözmeyecektir. Deniz ulaşımı projeleri ve raylı sistemler üretilmeli, metrobüs değil de raylı sistem hayata geçirilseydi hem daha ucuz olacak, hem çevreye daha az kurşun yayılacak hem daha çok insan taşınacaktı.Oysa yıllardır yapılan yanlışlara yenileri eklenerek bu halkın paraları bence anlamsızca projelerle heba ediliyor. Saygılarımla... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!