Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haiti, Enkazıyla Dirilecek

Deprem felaketiyle yerle bir olan Haiti’de enkaz geri dönüşüm projesi başlatıldı. Port-au-Prince’te yerle bir olan binaların cam, metal, ahşap ve beton kısımları ayrıştırılıp geri dönüştürülecek ve kent yeniden inşa edilecek. Projede kıyının yeniden, sağlam malzemeyle inşa edilmesi de var.

Radikal Gazetesi
Haiti, Enkazıyla Dirilecek

Deprem felaketiyle yerle bir olan Haiti’de enkaz geri dönüşüm projesi başlatıldı. Port-au-Prince’te yerle bir olan binaların cam, metal, ahşap ve beton kısımları ayrıştırılıp geri dönüştürülecek ve kent yeniden inşa edilecek. Projede kıyının yeniden, sağlam malzemeyle inşa edilmesi de var. Çalışanlar, Birleşmiş Milletler’in sağladığı kaynakla dönüştürülen malzemelere aşırı titizlik gösteriyor ve şöyle düşünüyor: “Bunlar birilerinin evi, kilisesi, okuluydu, saygılı olmalıyız. Metalle betonu değil anıları ayrıştırdığımızın bilincindeyiz.”

Enkaz uzmanı Mike Byrne, enkaz dönüşümü projesinin Haiti halkı için ekonomik kaynak da olacağını söylüyor. Dönüşüm projesinde halk çalışacak. Sokakları enkazdan temizleyen ekip, trafiğin de rahatlamasını sağlamış.

Halkın depremden sonraki en büyük problemi enkaz dolu sokaklardı. Hastalığa sebep olan yığınlar arasında hastane atıkları da vardı, çöpler de. Bunların toplanmasıyla şimdi ana caddelerde trafik olağan halinde akıyor, ara sokaklar eski haline kavuşuyor.

Geri dönüşüm tesislerine günde 80 kamyon enkaz taşındığını açıklayan yetkililer, bazen kemiklere rastladıklarını, bunları gömdüklerini anlatıyor. Yağmur sezonunun başlaması da Haitililer’in işine yaramış. Susuzluk çeken halk hem suya kavuşmuş hem de su, sokakların temizlenmesine yardım ediyor. (ap)

http://www.yapi.com.tr/haberler/haiti-enkaziyla-dirilecek_78251.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!