Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haiti'de Ölü Sayısı Hiroşima'yı Geçti

7.0 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı henüz tam olarak belirlenemese de, toplu mezarlara 150 binden fazla cesedin gömüldüğü bildirildi. Haiti İletişim Bakanı Marie-Laurence Jocelyn Lassegue tarafından yapılan açıklamada, "Halen enkaz altında 200-300 bin arası kişi olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak emin olduğumuz bir şey var. O da elimizdeki

Sabah Gazetesi
Haiti'de Ölü Sayısı Hiroşima'yı Geçti

Haiti'de 12 Ocak'ta yaşanan depremin ardından ortaya çıkan korkunç bilanço gün geçtikçe daha da netleşiyor. 7.0 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı henüz tam olarak belirlenemese de, toplu mezarlara 150 binden fazla cesedin gömüldüğü bildirildi. Haiti İletişim Bakanı Marie-Laurence Jocelyn Lassegue tarafından yapılan açıklamada, "Halen enkaz altında 200-300 bin arası kişi olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak emin olduğumuz bir şey var. O da elimizdeki rakamlara göre sadece başkent bölgesinde 150 binden fazla cesedin toplu gömülmüş olduğu" dedi.

İkinci Dünya Savaşı'nda atom bombası atılan Japonya'nın Hiroşima kentinde 120 bin kişi, Nagazaki'de ise 80 bin kişi yaşamını yitirmişti. Hiroşima'da bomba patlar patlamaz 45 bin kişi ölmüştü. Patlamayı izleyen 3 hafta boyunca 15 bin kişi, bir yıl içinde ise 60 bin kişi daha öldü. Nagazaki'de ise patlama anında 31 bin kişi, patlamayı izleyen 3 hafta boyunca 32 bin kişi, bir yıl içinde ise 17 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Türk ekibine teşekkür

Haiti Hükümeti nüfusu 2 milyon üzerinde olan başkentte evsiz kalan 600 bin kişinin akraba veya kırsal bölgelerde sığınma koşulları bulmalarını isterken, yardım kuruluşları 100 bin çadıra ihtiyaç olduğunu bildiriyor. Haiti'deki deprem sonrası hızla bölgeye giden ve çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı'na, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu'ndan teşekkür geldi.

Ezilen kol ve bacaklar apar-topar kesiliyor

Haiti'de yaralılar 19. yüzyılda savaşlarda yapılan ameliyatlarla kurtarılmaya çalışılıyor. Ülkede, deprem sonrası yaralananlara acil müdahale ameliyatları, daha anestezinin keşfinin yapılmadığı 19. yüzyılda savaş dönemlerinde uygulanan yöntemlerle yapılıyor. Yaralıların uzuvları kangren olmasını önlemek amacıyla anestezi kullanmadan kesiliyor. Deprem bölgesinde ameliyat aletlerinin zaman zaman votka ile strelize edildiği öğrenildi. ABD'den gelen Dr. Diana Lardy, enkaz altında ezilen kolların, bacakların, ellerin ya da ayakların çok acil bir şekilde kesilmesi gerektiğini kendilerinin de çok sayıda acil ameliyat yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Dr. Lardy "Bazen sadece 3 pens, 5 makas ve bir bisturi ile" ezilen uzuvları baş feneri ışığında kestiklerini vurguladı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/haitide-olu-sayisi-hirosimayi-gecti_76059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!