Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Yanda Ölüm, Bir Yanda Hayat...

7 büyüklüğündeki depremden sekiz gün sonra 6.1 büyüklüğünde şiddetli bir artçıyla sarsılan Haiti'de 75 bin kişinin öldüğü, 250 bin kişinin yaralandığı, 1 milyon kişinin evsiz kaldığı açıklandı. Üç mucize kurtuluş sevindirirken yağmacılara ateş açan polisin öldürdüğü 15 yaşındaki genç kız isyan ettirdi.

Radikal Gazetesi
Bir Yanda Ölüm, Bir Yanda Hayat...

büyüklüğündeki depremden sekiz gün sonra 6.1 büyüklüğünde şiddetli bir artçıyla sarsılan Haiti'de 75 bin kişinin öldüğü, 250 bin kişinin yaralandığı, 1 milyon kişinin evsiz kaldığı açıklandı. Üç mucize kurtuluş sevindirirken yağmacılara ateş açan polisin öldürdüğü 15 yaşındaki genç kız isyan ettirdi.

Depremden önce 9 milyon nüfusu olan Haiti’de şimdi:

* 1000 kişiden 8’i öldü (Tahminlere göreyse 1000 kişiden 22’si öldü)

* 1000 kişiden 28’i yaralı

* Her 9 kişiden 1’i öksüz veya yetim kaldı (Deprem öncesi 1000 kişiden 42’si öksüz ya da yetimdi şimdi 1000 kişiden 111’i bu durumda)

* Her 9 kişiden 1’i evsiz kaldı

* Her 3 kişiden 1’i umutsuzca gıda yardımı bekliyor

Ülkeyi yerle bir eden 7 büyüklüğündeki depremden sekiz gün sonra Haiti dün 6.1 büyüklüğündeki artçı şokla yeniden sarsıldı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi merkez üssü başkent Port-au-Prince’in 56 kilometre kuzeybatısında olan sarsıntının büyük depremden sonraki en şiddetli artçı olduğunu açıkladı. Sarsıntı, halkta büyük paniğe neden oldu, yeni can kaybı veya maddi hasar henüz tespit edilemedi.

Son veriler: BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu sözcüsü Elisabeth Byrs, 12 Ocak’tan beri depremde çöken binalardan 122 kişinin sağ kurtarıldığını söyledi. Haiti Sivil Savunma Dairesi, depremde 75 bin kişinin öldüğünü ve 250 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Resmi olmayan açıklamalardaysa ölü sayısı 200 bin olarak ifade ediliyor. Başkentteki binaların yarısının yıkıldığı belirtilen depremde 1 milyon kişinin evsiz kaldığı, felaketzedeler için barınak, gıda, su ve ilaç bulunamadığı ifade ediliyor.

Yetim çocuklar: Haiti’de deprem öncesi 380 bin çocuk yetimhanelerde yaşıyordu. Yardım kuruluşları, deprem sonrası bu rakamın 1 milyona çıkabileceğini düşünüyor. Ancak BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, deprem sonrası yetim kalan çocukların, yurtdışına gönderilerek evlat edinilmesinin son çare olması gerektiğini söylüyor. ABD, Fransa, Hollanda gibi ülkeler yetim Haitili çocukların evlat edinilmesinin hızlandırma kararı almıştı. Ancak UNICEF, önceliğin çocukların Haiti’deki yakınlarının bulunmasına verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Gıda yardımları, yağma, şiddet, ölüm: Dünya Gıda Programı, bölgede yaklaşık 3 milyon kişinin umutsuzca gıda yardımı beklediğini belirtiyor. Yardım malzemelerinin dağıtımında yaşanan kaos ülkedeki yağmalama olaylarını tırmandırmaya devam ediyor. Son olarak dün 15 yaşındaki Fabienne Cherisma adlı küçük bir kız polisin yağmacılara açtığı ateşle başından vurularak hayatını kaybetti. Olay büyük tepki çekerken, kimi görgü tanıkları polisin doğrudan Cherisma’yı nişan alarak ateş ettiğini iddia etti. Yağmacılığın önüne geçilemeyen bölgedeki insanlarsa güvenlik güçlerinin tepkilerine rağmen başka seçenek olmadığını söylüyor. Bir polisin de aralarında hamile olduğu görülen bir kadının da bulunduğu bir grup insana sert davranışı kameralara yansıdı. 29 yaşındaki iki çocuk annesi Sophia Eltime, “Her şeye muhtacız. Bu konuda sorumluluk kimde bilmiyorum ama bize bir an önce bir şeyler vermeliler” diyor. 

Yardım için: CNN Türk ve Kızılay ortak yardım kampanyası düzenliyor. SMS: Tüm operatörlerden 2868’e boş kısa mesajla 5 TL katkı. Banka: Tüm bankalardaki Kızılay hesabı. Telefon: 168 ücretsiz danışma ve bağış hattı. İnternet: www.kizilay.org.tr PTT: 2868 nolu Kızılay posta çeki... www.cnnturk.com/haiti adresinden kampanya ile ilgili bilgileri alabilir ve son haberleri takip edebilirsiniz. (Yaşam Servisi)
Bir yanda ölüm, bir yanda hayat...

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-yanda-olum-bir-yanda-hayat-_75917.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!