Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haka Karoser Dünyayla Yarışıyor

1950’li yıllardan bu yana karoser üreten Haka Karoserleri, bugün Türkiye’nin en büyük markası olarak dünyayla yarışıyor. 1950’li yıllarda İ

Ticaret Gazetesib>1950’li yıllardan bu yana karoser üreten Haka Karoserleri, bugün Türkiye’nin en büyük markası olarak dünyayla yarışıyor.

1950’li yıllarda İzmir ilinin duayenlerinin yetiştiği Kale arkası semtinde otobüs, minibüs karoseri imalatı amacıyla kurulan, 1960’lı yıllarda Karabağlar semtine taşınan Haka Karoser, Kısıkköy’deki 2 bin 400 metrekarelik kapalı, 9 bin 600 metrakare açık alandaki üretim tesislerinde faaliyet gösteriyor.

Babadan oğula karoser işiyle uğraşan Mehmet Sertdemir, şimdilerde oğlu Mert Sertdemir ile birlikte dünyanın pek çok ülkesineihracat yaparak ülkemize döviz kazandırıyor.

Kısıkköy’de 2 bin 400 metrekare kapalı, 9 bin 600 metrekare açık alanda faaliyet gösteren Haka, son teknoloji, uzmanlaşmış kalifiye kadrosu ve yılların deneyimiyle Türkiye’nin tamamına hizmet veriyor. Yurtdışı satışlarınd BMC ile ortak olarakgerçekleştiren Haka Karoserleri firması sahibi Mehmet Sertdemir, “Amacımız uygun bedelle kaliteli imalat, gününde kesin teslimattır. Karoserde biz varız” dedi.

Polyester ve frigorifik kasaların alanında süt ve süt ürünleri, balık, piliç, et ve mamülleri taşıma ve pazarlamaya yönelik olduğunu belirten Sertdemir, “Kasalarımız sandviç panel olup, izolasyon maddesi 4-10 cm poliüretan 35-40 dansite polpan türüdür. Duvarların iç ve dışı isteğe bağlı olarak polyester, aliminyum, galvaniz ya da saç olabilmektedir” dedi.

Sertdemir, “Frigofirik özellikli bu kasalarda tabanda isteğe ve taşınacak yüke bağlı olarak özel şekillendirilmiş 304 kalite paslanmaz krom-nikel, 20 mm su kontrplağı üstüne polyester, gözyaşı damlası 3,4 mm aliminyum veya oluklu özel çekim sert aluminyum kullanılır.

El taşıma kasalarında tavanda sürgülü ray sistemli 3. sıra, yanlarda tek sıra kanca düzeni vardır. Polyester kasalarımız hafif olup, araçla daha fazla yük taşıma özelliğine sahiptir” diye konuştu.

AÇIK KASALAR

Açık saç kasaların ise yük taşıma amaçlı olup, tüp, meşrubat, profil ve PVC taşıma kasaları olarak imal edildiğini açıklayan Sertdemir,

“Taban yastıkları ve eteklerin saç et kalınlığı 3-4 mm’dir. Kapak saçları özel şekillendirilmiş 2 mm kutu profildir. Kapak saçları özel şekillendirilmiş 2 mm kutu profildir. kapak telaroları ise 40x40x2 mm kutu profildir. Kasa altına flinkot atılır ve tüm kasa, epoksi astar üzerine iki kat 114-118 seri boya ile boyanır. Tonajlo kasalarımızda yastıklarmız 80’lik “I” demirdendir. Talep halinde DKP saç yerine galvaniz saç kullanılabilir” dedi.

KAPALI SAÇ KASALAR

İzoleli ve izolesiz olmak üzere iki türlü kapalı saç kasa üretildiğini ifade eden Sertdemir, iç ve dış cephenin alüminyum, galvaniz veyasaç olabileceğini ve taban yastıklarının et kalınlıklarının 3-4 mm olduğunu söyledi.

Mehmet Sertdemir, “Yan duvarlarımız darbelere karşıdayanıklı olup özel şekillendirme ile güçlendirilmiştir. Düz tip kasalarımızda yan duvarları 1,5 mm DKP’dir. Omega şekillendirilmiş saçtan yapılan yan duvarlar ise 1,2 mm DKP’dir. İmalatımızda gazaltı kaynağı, tavan ve etekler ile gereken yerlerde paslanma ve çürümeyi önleyen meges kulanıyoruz. Tüm kasa epoksi astar üzerine 114-118 seri boya ile boyanır. Kapı menteşeleri, kolları ve kavramlar eletrostatik toz boyalıdır. Kapılarda hava sızdırmaz lastik kullanırken, taşınacak yüke bağlı olarak 3 ile 6 cm arasında strafor ve yüksek dansiteli izolasyon malzemeleri kullanılır”dedi.

Sertdemir diğer kasa çeşitleriyle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Kasa üretimimiz içerisinde tanteli açık saç, kepenkli kapalı saç, market, cenaze taşıma, cenaze taşıma, askeri taktik amaçlı, hastane atıkları taşıma amaçlı, vinçli, seyyar atölye tipi, seyyar aşevi ve seyyar tuvalet üretimi biliniyor.”

Her marka panelvan araçlara taşıma amaçlı izolasyon imalatı yapan Haka Karoserleri, konteyner, prefabrik ofis, şantiye kasaları, prefabrik ev ve kabin imalatı da yapıyor.

Haka’nın belli başlı referansları arasında şu firmalar bulunuyor: BMC, Besaş, Depa, Ege Kelebek Mobilya, İkbal Gıda, İzsu, Sakıpağa Gıda, Sevilen Şarapları, Tansaş, Ege Et, Velioğlu Ekmek, Kardeşler Tavukçuluk ve Aksoylar Turizm.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haka-karoser-dunyayla-yarisiyor_2093.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!