Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haliç'e Boğaz Suyu

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e temiz su aktarmak için 4 bin 100 metre uzunluğunda tünel yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İstanbul'un bir iç limanı olan Haliç'in, yıllarca Kağıthane Deresi'nin taşıdığı suyla beslendiği, ancak bölgedeki yoğun yapılaşma sebebiyle dereyi besleyen

Milliyet Gazetesi
2 Haliç'e Boğaz Suyu

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e temiz su aktarmak için 4 bin 100 metre uzunluğunda tünel yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İstanbul'un bir iç limanı olan Haliç'in, yıllarca Kağıthane Deresi'nin taşıdığı suyla beslendiği, ancak bölgedeki yoğun yapılaşma sebebiyle dereyi besleyen kaynakların zamanla kuruduğu kaydedildi.

Kağıthane Deresi'nin artık yalnız yağmur sularını taşıyan bir dere haline geldiği belirtilen açıklamada, yağışın olmadığı yaz aylarında derede ve derenin Haliç'e döküldüğü noktada su sirkülasyonu bulunmadığından, suda çözünmüş oksijen miktarının azaldığı ve canlı yaşamın olumsuz etkilendiği ifade edildi. Açıklamada, ''Kağıthane Deresi'ne sürekli su akışı sağlanarak, dere suyunun yenilenmesi ve böylece Haliç'e sürekli temiz suyun girmesini sağlamak için Boğaz suları tünelle Kağıthane Deresi'ne taşınacak'' denildi.

Açıklamada, Ayazağa ile Çayırbaşı arasında ''Avrupa Yakası 3. Kısım Atıksu Tünel İnşaatı'' kapsamında inşa edilecek tünelin, 2 bin 200 milimetre çapında olacağı ve günde 10 metre kazılarak inşaatın 400 günde tamamlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Boğaz'dan Ayazağa'ya kadar cazibe ile gelen deniz suyunun, burada terfi ettirilerek, Kağıthane Deresi'ne akıtılacağı ve günlük 260 bin metreküp deniz suyu sayesinde, Kağıthane Deresi ve Haliç'te su sirkülasyonunun sağlanacağı belirtilen açıklamada, 15 Şubatta başlanan inşaatın, 21 Haziran 2011 tarihinde tamamlanmasının öngörüldüğü belirtildi.

Açıklamada, 38 milyon TL'ye mal olacak proje kapsamında yapılacak tünel inşaatını gerçekleştirecek olan tam kesit kalkanlı TBM makinesinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katıldığı törenle yarın tünele indirileceği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halice-bogaz-suyu_71787.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Proje ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi kutlanmalıdır. Aslında İstanbul'un en güzel noktası iki tatlı suyun Deniz (Golden Horn) ile birleştiği noktadır. İstanbul'a ilk yerleşimin burada başladığı ve Semistra adlı kentin kurulduğu mitolojide anlatılır. Bu proje gerçekleşirse Haliç yeniden altın boynuz olur. YANITLA
  • Güzel bir projedir.Acaba aynı yerden açık kanal projesi düşünülmüş olsa idi,nasıl olurdu? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!