Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Haliç Hâlâ Bıçak Sırtında

Haliç'e Görünmez Köprü Yakışır

Taksim-Yenikapı metro hattının Haliç geçişi için onay verecek İstanbul 1 No'lu Anıtlar Kurulu'nun Başkanı Prof. Dr. Özer Erenman, 'gönlündeki'ni sö

Radikalb>Taksim-Yenikapı metro hattının Haliç geçişi için onay verecek İstanbul 1 No'lu Anıtlar Kurulu'nun Başkanı Prof. Dr. Özer Erenman, 'gönlündeki'ni söyledi: Adeta görünmeyen bir köprü.
Erenman, "Metro güzergâhına ilişkin 1990 yılında Anıtlar Kurulu'ndan alınmış bir prensip kararı var. Ama Temmuz 1995'te tarihi yarımada 'tarihi ve kentsel sit alanı' ilan edildi. Yasa gereği buradaki tüm imar projeleri gibi metro projesi de geçerliliğini yitirdi. Büyükşehir Belediyesi'nin bir yıl içinde koruma amaçlı imar planı yapması zorunluydu ancak yedi yıldır bu planlar yapılmadı" dedi.
Erenman, "Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Haliç'e yeni köprü projesi için İspanyol mimar Santiago Calatrava'yı İstanbul'a davet etmişti. Ancak İspanyol mimar yaptığı köprülerle 'Ben varım' diyor. Oysa biz, tarihi yarımadada adeta görünmeyen bir köprüden yana olduk" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halice-gorunmez-kopru-yakisir_3422.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!