Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haliç’teki Tarihi Tersaneler Tahrip Ediliyor

Haliçport projesinin yapıldığı tarihi tersanelerin önünde eylem yapan Haliç Dayanışması üyeleri, SİT alanı olan Camialtı ve Taşkızak tersanelerinde yürütülen proje ile tarihi yapıların tahrip edildiğini söyledi.

yapi.com.tr
Haliç’teki Tarihi Tersaneler Tahrip Ediliyor

Haliç Dayanışması üyeleri eski adıyla “Haliçport”, yeni adıyla “Tersane İstanbul” projesindeki çalışmalar sırasında Camialtı ve Taşkızak tersanelerinin bulunduğu bölgedeki tarihi yapıların tahrip edildiği gerekçesiyle eylem yaptı.

Sözcü’de yer alan habere göre; tersanelerin önünde toplanan Haliç Dayanışması üyeleri, “Tersanelerimize dokunmayın” çağrısında bulundu. Haliç Dayanışması adına hazırlanan açıklamayı Doç Dr. Gül Köksal okudu. Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

“Yasal mevzuat; SIT alanlarında tescilli yapılar üzerindeki her türlü tasarrufu, Koruma Kurulları'nın iznine tabi kılar. Aksi cezalandırılır. Gerçek bir hukuk devletinde olması gereken budur. Ancak maalesef Haliç'te bu izin alınmadan tüm tarihi yapılar tamamen tahrip edilmiştir.

Beyoğlu Belediyesi'nin 10 Haziran günü servis ettiği görüntüler tüm tarihi tersanelerin ne kadar tahrip edildiğini de açıkça göstermiştir. Tersanelerde kontrolsüz yıkımlar, asbest riski halen sürüyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız bunu açıkça anlatıyor. Bu duruma derhal son verilmelidir.

Hukuka aykırı, değerlerimizi yok eden, çevreye zararlı bu kent suçuna imza atan Tabanlıoğlu Mimarlık başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza da toplumsal sorumluluklarını hatırlatmak istiyoruz.

 

 

Koruma Kurulu ve ilgili diğer kurumların görevlerini yerine getirmeleri gerektiğini bir kere daha ifade ediyoruz.

Tersane-i Amire kısmen de olsa faaliyetini sürdüren dünyanın en eski tersanesidir. Haliç tersaneleri evrensel değere haiz bir endüstri mirası olarak korunmalı ve özgün İşleviyle yaşatılmalıdır.

Yat limanı, AVM, otel yapılacak
Haliçport ihalesini 2013 yılında 1.3 milyar dolar bedelle Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince almıştı. Proje, 250 dönümlük alanda 70'er yat kapasiteli iki yat limanı, 400'er oda kapasiteli iki 5 yıldızlı otel, 1000 kişilik cami, AVM ve otoparkın inşa edilmesi, bu yapıların dört yılı yapım süresi olmak üzere 45 yıllığına özel sektör tarafından işletilmesini kapsıyor.

Proje Camialtı ve Taşkızak tersanelerine yapılıyor. 1455 yılından bu yana faaliyetini sürdüren Haliç Tersanesi ayrı tutuldu. Projenin 2021'de bitirileceği açıklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halicteki-tarihi-tersaneler-tahrip-ediliyor_180520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!