Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Halka Rağmen Halk İçin

Türkbükü’ndeki iskelelerin yıkılacağını açıklayan Göltürkbükü Belediye Başkanı “Sahiller halka açılacak, nescafe 10 YTL’ye satılmayacak” demişti. Ancak, ‘sahilleri halka açma’ projesi sadece köprüden önceki küçük işletmeleri kapsıyor.

Akşam Gazetesib>Türkbükü’ndeki iskelelerin yıkılacağını açıklayan Göltürkbükü Belediye Başkanı “Sahiller halka açılacak, nescafe 10 YTL’ye satılmayacak” demişti. Ancak, ‘sahilleri halka açma’ projesi sadece köprüden önceki küçük işletmeleri kapsıyor.

Sosyetenin uğrak yeri Türkbükü’nde 30 iskelenin yıkılacağını açıklayan Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar, “Sahiller halka açılacak, işletmeler nescafeyi 10 YTL’ye satamayacak” demişti. Ancak, ‘belediyenin sahilleri halka açma’ projesi sadece köprüden önceki, yerli halkın küçük işletmelerini kapsıyor. Köprüyü geçince sıralanan Divan, Mio, Ship a Hoy, Maça Kızı gibi 5 yıldızlı otellerin iskeleleri ise projeye dahil değil. Belediye, maliyetin yüksek olacağı gerekçesiyle, ilk yıl sadece ‘köprüden önceki’ küçük işletmelerin iskelelerinin, sonraki yıl da ‘köprüden sonraki’ 5 yıldızlı otellerin iskelelerinin yıkılacağını söylüyor. Ancak, Bodrum’lu işletmeciler, “5 yıldızlı otellerin iskelelerini yıkmaya belediyenin gücü yetmez. Kahveyi asıl onlar 10 milyona satıyor. Eğer bir yerden başlanacaksa sorunun kaynağından başlasınlar” diyor.

Çifte standart
Projeyi çifte standart olarak nitelendiren küçük esnaf, belediyeye dava açmaya ve Rekabet Kurumu’na gitmeye hazırlanıyor. Bodrum’un yerli esnafı iskelelerin tamamının yıkılmasına karşı değil. Hatta, köprüden sonraki iskelelerin yıkılması durumunda, iskelelerini kendilerinin yıkacağını söylüyorlar. Ancak 1 yıl için bile olsa, bir bölgeye ‘kıyak geçmenin’ belediyeye yakışmadığını düşünüyorlar. Köprüden önceki küçük işletmelerden Sabri’nin Yeri’nin İşletmecisi Murat Tokcan, “Belediyeye gidip, projeyi gördüm. Sadece köprünün sağını içeriyor. Bu çifte standart politikası ile sadece Bodrum’un yerli halkı yara alacaksa, hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanırız. 30 küçük işletme birleşip, Belediyeye dava açacağız, gerekirse Rekabet Kurumu’na gideceğiz” diyor. Geçen yıl Belediye’den iskele yapmak için izin almalarına rağmen küçük işletmelere 5’er milyar ceza geldiğini hatırlatan Tokcan, başkanının da iskelesi olduğunu, ancak köprüden sonraki iskelelerin ceza almadığını sözlerine ekliyor.

‘Projeyi ikiye böldük çünkü paramız yok’
CHP’li Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar 30 Ekim’de projenin ilk ayağının başlayacağını belirterek, “İkinci proje de hazır ama Göltürkbükü köyden dönme, küçük bütçesi olan bir belediye. Bunun için projeyi ikiye böldük. Hepsini birden kaldıracak paramız yok. Köprüden önceki bölüm mezbelelik gibi, o yüzden oradan başladık” diyor.

Önce başkan kendi iskelesini yıksın
Küçük işletmelerden Kaktüs Çiçeği’nin sahibi Tomris Berzek ise belediyenin samimiyetine güvenmediğini belirterek, “Belediye maliyetin yüksek olacağı gerekçesiyle yıkıma bizim taraftan başlayacağını söylüyor. Oysa Başkanımız, önce köprünün ilerisinde bulunan kendi iskelesi Fidel’i yıkarsa, biz de belediyenin samimiyetine güvenir, iskelelerimizi kendimiz kaldırırız. Böylece maliyet sorunu ortadan kalkar” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halka-ragmen-halk-icin_56720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!