Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Halka Rağmen Yapılan Projelere Mahkeme ‘Dur’ Dedi

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıkmasına rağmen hayata geçirmeye çalıştığı projelere mahkemelerden art arda yürütmeyi durdurma kararları gelmeye başladı.

yapi.com.tr
Halka Rağmen Yapılan Projelere Mahkeme ‘Dur’ Dedi

Samsun'da 1999 yılında ilçelerden gelen araçların terminal olarak kullandığı ve çeşitli depolama ile ticaret binaların bulunduğu alan kamulaştırılıp park haline getirildi. 31 Mart seçimlerinden sonra Belediye Başkanı olan AKP'li Mustafa Demir, parkın bir bölümünü yıkıp tekrar yapılaşmaya açarak, önce Alo 153 Kent Yönetim Merkezi, ardından da ilçelerden gelen araçlar için otogar yapmak üzere çalışma başlattı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; vatandaşların tepkisine rağmen iki binanın yapımına başlandı. Ancak, Mimar Odası Samsun Şubesi, her iki bina için ayrı ayrı dava açtı.

5 milyon 300 bin liraya ihale edilen ve yaklaşık yüzde 20'si yapıldıktan sonra açıklanmayan bir nedenden dolayı firma ile yapılan anlaşma iptal edilen proje, bir süre sonra yaklaşık 9 milyon liraya ikinci kez ihale edildi. Yaklaşık 3 ay önce Samsun 3. İdare Mahkemesi, dava konusu binanın imar mevzuat ve planları ile hukuka aykırılığının açık olduğunu, yapılması halinde telafi güç zararlar doğabileceğini belirterek oy birliği ile yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bina da yarım kaldı.

Kültür Park içine yapımına başlanan İlçe Terminal Binası için Samsun 2. İdare Mahkemesi’ne açılan dava da sonuçlandı. Mahkemenin oy birliği ile verdiği kararda, “Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması hâlinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına, oybirliğiyle karar verilmiştir” denildi.

Projelere art arda yürütmeyi durdurma kararı
İdare Mahkemeleri, AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce de Cumhuriyet Meydanı ve Saathane kentsel dönüşüm projeleri için yürütmeyi durdurma kararı verirken, bir AVM’ye verilen ruhsatı da iptal etmişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halka-ragmen-yapilan-projelere-mahkeme-dur-dedi_188294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!