Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Halkalı-Kapıkule Arasına Yeni Demiryolu Hattı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Halkalı-Kapıkule arasına yeni bir demiryolu hattı inşa edeceklerini açıkladı. Turhan, yeni projenin ihale aşamasında olduğunu, eylülde tekliflerin toplanacağını söyledi.

yapi.com.tr
Halkalı-Kapıkule Arasına Yeni Demiryolu Hattı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, ulaşımda çığır açacak yeni bir projeleri olduğunu söyledi. Turhan, Halkalı-Kapıkule arasında yeni bir demiryolu hattı inşa edeceklerini açıkladı.

Yeni hatta trenlerin 200 kilometre hıza çıkabileceğini söyleyen Turhan, “Yapım ihalesi ilan aşamasında, eylül ayında teklifler toplanacak. Eski hat, yük taşımacılığında kullanılacak” dedi.

Hürriyet Gazetesi'nden Eray Görgülü'nün haberine göre, Bakan Turhan, Halkalı-Kapıkule arasında devam eden tren hattı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Yeni hat için AB fonları kullanılacak
Yeni hattın inşaat çalışmalarında Avrupa Birliği (AB) fonlarının da kullanılacağını söyleyen Turhan, “Avrupa Birliği yardımları 2014’ten sonra yeni bir paketle devam ediyor. 2014-2020 dönemi içinde bakanlığımıza 372 milyon Euro tahsis edildi. Bu dönemde bu paranın kullanılacağı ilk proje olarak yeniden Halkalı-Kapıkule hattı tercih edildi. Bu demiryolu hattının 200 kilometre hızlı bir demiryolu olarak yeniden inşası teklif edildi. Avrupa Birliği, bunun iki etapta yapılmasını Halkalı- Çerkezköy kesiminin TCDD tarafından, Çerkezköy-Kapıkule kesiminin ise AB fonlarıyla yapılmasını uygun buldu” diye konuştu.

Avrupa Birliği hibelerinin Halkalı-Kapıkule demiryolu yapımında kullanılmadığı söylentilerine cevap veren Turhan, AB’den ulaştırma ve altyapı projelerine yönelik 2007-2013 dönemi için 574.3 milyon Euro’luk fon tahsis edildiğini ve AB’ye öncelikle Halkalı-Kapıkule Demiryolu’nun yapımının önerildiğini belirtti.

Bakan Turhan, 2008’deki küresel krizin de etkisiyle AB ve Avrupa Yatırım Bankası’nın bu projeyi fizibilite açısından uygun bulmadığını, alternatif projeler istendiğini söyledi. Turhan, “AB mali yardımlarını en efektif kullanan bakanlık olarak 574.3 milyon Euro’luk fonun 500 milyon Euro’su harcandı ve herhangi bir fon kaybı veya yanma söz konusu olmadı. Sadece Samsun-Kalın projesinin aralık ayında bitmemesi nedeniyle bundan sonraki maliyetin TCDD tarafından karşılanması AB mali yardımları kuralları nedeniyle zorunlu hale geldi” dedi.

2019'da inşaat başlayacak
Çerkezköy-Kapıkule arasında ihalenin başlatıldığını ve müşavirlik tekliflerinin alındığını ifade eden Turhan, yapım ihalesinin ilan aşamasında olduğunu, Eylül'de tekliflerin toplanacağını açıkladı. Bakan, “Yıl sonuna kadar işin sözleşmeye bağlanması ve 2019 yılı başında da inşaatın başlaması hedefleniyor” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halkali-kapikule-arasina-yeni-demiryolu-hatti_166841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!