Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Halkalı'yı Toplu Konutlar Taşıyor

Toplu konut projelerine ev sahipliği yapan Halkalı'da 2000'li yıllara gelindiğinde pek çok firma yüzlerce yeni konut projesinin inşasına başladı Ancak inşası tamamlanan ikinci el konutların ortalama metrekare fiyatlarına bakıldığında Olympiakent'ten sonra en pahalısı toplu konutlar oldu.

Sabah Emlak/Menekşe ATASELİM
1


img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\54955.jpg" hspace=5 vspace=5>

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 40 bin toplu konut hedefi ile yola çıkarak projelendirmeye başladığı Halkalı bölgesi, yıllar içinde İstanbul'un en önemli yerleşim birimlerinden biri haline geldi. Küçükçekmece ilçesine bağlı Halkalı'da 90'lı yılların başında hayata geçirilen ve 2003 yılı itibariyle 11 bin adede ulaşılan toplu konut yapılaşması, pek çok müteahhit firmaya da bölgede yatırım yapmayı düşündürdü. Alınan bir kararla TOKİ'nin konut yapımından çekilmesi ve projede kalan arsaların hasılat paylaşımı yöntemi ile ihale edilerek müteahhit firmalara verilmesi yoluna gidildi. Bu yöntemdeki ilk örnek de, Soyak'ın Olympiakent'i oldu ve 3 etaplı toplam 3 bin 500 konutluk proje inşa edildi.

18 bin konuta ulaşıldı

Olympiakent'i Avrupa Konutları ve Güneşpark izledi. Böylece, aynı yöntemle inşa edilen projeler ile TOKİ'nin bölgeye kazandırdığı konut sayısı 18 bin 150'yi buldu. Yani, 40 binlik hedefin yarısına yaklaşıldı. Bazı projelerin tamamlanma aşamasına geldiği ve yaşamın başladığı Halkalı'da ikinci el daire satışları da devam ediyor. Epos Gayrimenkul Danışmanlık da Halkalı, Yenibosna ve Güneşli bölgelerini kapsayan bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre; ikinci el satışların yapıldığı projeler arasında ortalama metrekare fiyatı en yüksek projenin ise Olympiakent'in ardından TOKİ'nin inşa ettiği 'toplu konutlar' olduğu görüldü. Olympiakent'te ikinci ellerin ortalama metrekare fiyatı 2 bin 95 YTL iken, toplu konutlarda bu rakam bin 683 YTL olarak hesaplandı. Eston'un Kirazlı Evleri'nde, İhlas GYO'nun Yuva Evleri'nde ve 103 ayrı kooperatifin inşa ettiği Onurkent'te ikinci ellerin ortalama fiyatı toplu konutlardan düşük kaldı.

2 bin 500 konut 2008'de tamamlanıyor
Araştırmanın yapıldığı alanlarda inşaatı devam eden konut projelerinin çoğu teslim edilmek için 2008'i bekliyor. Aralarında Albayrak Yapı Grubu'nun Güneşpark'ı, Güneri İnşaat'ın İkebana Evleri ve Buket-Akyapı ortaklığının Lale Şehir Evleri gibi projelerin yer aldığı yerleşim bölgesinde toplam 2 bin 516 konut teslim edilmek için 2008 yılını bekliyor. 2008, ocak ayından kasıma kadar projelerin teslim süreçlerinin devam ettiği bir yıl olacak. 888 konutluk Misstanbul ve 490 konutluk Lale Şehir ocak ayında, 868 konutluk Güneşpark haziranda, 270 konutluk İkebana Evleri ise kasım ayında tamamlanıp sahiplerine teslim edilecek.


Halkalı-Güneşli-Yenibosna üçgeninde yer alan konut projelerinin ortalama metrekare fiyatına göre en pahalısı Özyazıcı İnşaat'ın Ihlamur Evleri projesi. 360 konutluk Ihlamur Evleri'nde ortalama metrekare fiyatı 2 bin 154 YTL. Bu projeyi 2 bin 33 YTL'lik ortalama metrekare fiyatı ile Misstanbul takip ediyor. Bölgenin inşaat halindeki en pahalı projelerinden üçüncüsü ise Kayı Gayrimenkul'ün Ka Green projesi. Ka Green'de ortalama metrekare fiyatı 2 bin 2 YTL. Öte yandan yapılan araştırma gösteriyor ki, bölgenin ortalama metrekare fiyatı en ucuz olan projesi Mayra Yapı'nın Gülistanbul'u. Projede ortalama fiyat bin 413 YTL.

Mevcut konut arzı ve ikinci el stoğu kıyaslandığında Halkalı, Yenibosna ve Güneşli bölgelerinde başa baş bir ilerleme olduğu gözlemleniyor. Araştırmaya göre, bölgenin inşaat halindeki projeleri toplam içinde yüzde 47'lik orana sahipken, ikinci el konut stoğu yüzde 53 seviyesine ulaşmış durumda. Mevcut projelerdeki konut arzının yüzdesel dağılımına bakıldığında ise en büyük payı yüzde 29'luk pay ile Avrupa Konutları'nın aldığı görülüyor. Avrupa Konutları'nı yüzde 19 ile Misstanbul takip ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halkaliyi-toplu-konutlar-tasiyor_54955.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ancak halen kacak yapilar duruyor. İsmi gecen bir cok sitenin cevresinde gecekondular var. Ornegin ben Ka-Green'e baktım, iyi hoş ama, sitenin dibi gecekondu kaynıyor. Bunların yıkılıp, okul, ticari merkez vb. yapılara döndürülmesi lazım, Kucukcekmece beyaz masaya sordum ama cevap alamadım. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!