Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Halkın 'Havuz' Problemi!

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, "çılgın projelere" Hazine garantisi getirilerek, "havuz şirketlerin" yükünü kamuya aktaracak düzenlemeye dair sorularını Meclis'e taşıdı.

yapi.com.tr
Halkın 'Havuz' Problemi!

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, batması muhtemel projelere hazine yardımı yapılarak, şirketlerin maddi sorumluluklarını kamuya yükleyecek yasal düzenlemeye dair yeni sorularını Meclis'e taşıdı. Tanrıkulu sunduğu soru önergesinde, "Çılgın projeler" olarak isimlendirilen Gebze-İzmit Otoyol Projesi, 3. Boğaz Köprüsü, İstanbul 3. Havalimanı, Şehir Hastaneleri, Eğitim Kampüsleri, Avrasya Tünel Projesi ve Kanal İstanbul Projesi’nin kamu kaynaklarından finanse edilip edilmeyeceğinin açıklanmasını istedi. Tanrıkulu, AKP Hükümeti'nin kamuoyunda "havuz şirketler" olarak nitelendirilen firmaların ihalelerini kazandığı "Çılgın projelere" sağladığı Hazine garantisinin ardından, ikinci bir hamle daha yapmaya hazırlandığı iddialarını TBMM gündemine getirdi.

Hangi kamu menfaati?

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Tanrıkulu, asgari yatırım tutarı 1 milyar liranın üzerinde olan yap-işlet-devret projeleri ile Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen 500 milyon doların üzerindeki proje borçlarına Hazine garantisi getirilmesine neden gerek duyulduğunu sordu. Hazine garantisi sağlayan yönetmeliğin hangi kamu menfaatleri gözetilerek çıkarıldığı sorusunu yönelten Tanrıkulu, Bakan Babacan’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

Yönetmelik 3. Havaalanı için mi?

- Yönetmeliğin çıkarılmasındaki amaç Hazine desteği ile dev bütçeli 3. Boğaz Köprüsü ve 3. Havalimanı gibi projelerin finansman bulmasını kolaylaştırmak mıdır?

- Gebze-İzmit Otoyol Projesi, 3. Boğaz Köprüsü, İstanbul 3. Havalimanı, Şehir Hastaneleri, Eğitim Kampüsleri, Avrasya Tünel Projesi ve Kanal İstanbul Projesi kamu kaynaklarından mı finanse edilecektir? Kredi bulamadıkları doğru mu?

Tanrıkulu, bir başka soru önergesinde yaklaşık 7 milyar liralık işsizlik sigortası ile 2.5 milyar liralık deprem sigortası primlerinin kamu bankalarında toplanma gerekçesinin de açıklanmasını istedi. "Çılgın proje" ihalelerini kazanan şirketlerin yurt içi ve yurt dışında kredi bulamadıkları iddiasına değinen Tanrıkulu, "İddia doğru ise yurtiçi ve yurt dışında kredi bulma yeterliliğine sahip olmayan şirketler "Çılgın proje" ihalelerini nasıl kazanmıştır? Firmalar ekonomik ve mali yeterlilik kriterlerini karşılamakta mıdır? Karşılamakta ise, neden yurt içi ve yurtdışında kredi bulamamaktadırlar?" diye sordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halkin-havuz-problemi_119775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!