Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hamamların Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Bocchi, Anadolu’dan dünyaya yayılan Roma ve Türk banyolarının tarihini gün yüzüne çıkarıyor. Proje kapsamında 2017 yılının sonuna kadar, ünlü Türkolog, Araştırmacı Yazar Ali Canip Olgunlu’nun rehberliğinde 12 farklı destinasyonda Therma ve Hamamlar yerinde incelenecek.

yapi.com.tr
Hamamların Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor Kars Mazlum Ağa Hamamı

Bocchi Kurucu Ortağı Şadi Burat, sosyal sorumluluk projesi kapsamında böyle bir projede yer aldıklarından dolayı mutlu olduklarını ve proje sonunda hamam kültürünü yeniden canlandıracaklarını dile getirdi. Şadi Burat, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Her Dem Banyo’’ projesi ile ilgili olarak ‘’Bocchi 66 yıllık deneyime sahip bir banyo markası. Böyle bir projede yer almamızın en önemli sebebi suyun dokunduğu her yerde olmamızdır. Roma kültüründe Therma, Türk kültüründe ise Hamam olarak anılan merkezler sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezlerdir. İtalyan bir banyo markası olarak Türk ve İtalyan kültürünün çok önemli bir kesişim noktası olan hamamlara hak ettikleri ilgiyi göstermek istedik. Sağlık amaçlı bir yaklaşımla tanımlayacak olursak hamam ‘yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer’ olarak da açıklanabilir. ‘Banyo sadece yıkanma alanı değil arınma ve şifa bulabileceğiniz bir mekandır’ sloganından yola çıkarak kültürel mirasımız olan Türk ve Roma banyolarının izini Anadolu’dan başlayarak dünyadaki keşfine önderlik etmek istedik. Bu projeyle Roma ve Türk Hamam geleneklerinin yaşatılarak tarih sayfalarından silinmesini önlemek, kültürel mirasımıza sahip çıkmak ve en önemlisi ülke turizmine yaptığı katkıyı arttırmak en önemli amacımızdır.”

“Hamam kültürü zayıflıyor”

Hamam kültürünün günümüzde zayıfladığını sözlerine ekleyen Burat, bunun nedenini de şöyle açıklıyor: “Bunun en önemli nedenlerinin başında ise yaşadığımız hayat standartları geliyor. Artık insanlar evlerinde oldukça lüks banyolarda konforlu biçimde banyolarını yapıyorlar. Günümüzde hamama gitmeyi tercih eden insanlar hamamın sağlığa olan faydasını bilen, bunun yanında sauna, buhar banyosu gibi çeşitli hamam özelliklerinden yararlanmak isteyen insanlardır. Hamam kültürü artık daha çok otellerde ve çeşitli tesislerde devam ediyor. Çünkü insanlar buralarda hamamla birlikte farklı etkinliklerden de yararlanıyor. Sadece hamam olarak hizmet veren yerler bu nedenle değerini bilen insanların dışında rağbet görmüyor. Hamam, daha önce görmemiş herkes için yaşanması gereken farklı ve renkli bir deneyim.”

12 hamam yerinde incelenecek

Hamam kültürünü canlandırmak, gerek turizme gerekse yeni nesillere aktarılmasını sağlamak için tüm olanaklarını kullanacaklarını ifade eden Burat, proje kapsamında 12 farklı hamamı Ali Canip Olgunlu’nun rehberliğinde yerinde inceleyeceklerini söyledi.  Bu incelemelerin İZ TV tarafından belgesel haline getirilerek yayınlanacağı bilgisini paylaşan Burat, proje bitiminde ise incelenen tüm hamamların yer aldığı bir kitap ve fotoğraf sergisi ile geniş kitlelere duyuracaklarını kaydetti. Şartların olgunlaşmasıyla bir ya da iki hamamın restorasyonunu üstlenmek ve yeniden kullanıma sunmanın ise en büyük hedeflerini olduğunu belirten Burat, “Anadolu’dan dünyaya yayılan tarihi Roma ve Türk banyolarını topluma tanıtarak sosyal ve kültürel bağların kurulduğu banyolarımızı Bocchi ile daha yaşanır hale getireceğiz’’ dedi.

Destinasyonlar:

* Konya Sahip Ata Hamamı (5-6 Aralık 2016)

* Kars Mazlum Ağa Hamamı (12-13 Ocak 2017)

* Edirne Sokullu Hamamı (14-16 Mart 2017)

* Tarsus Şahmeran Hamamı (22-24 Mayıs 2017)

* Burdur Sagalassos Roma Hamamı (7-9 Haziran 2017)

* Efes Skolastika Hamamı (15-16 Haziran 2017)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/hamamlarin-tarihi-gun-yuzune-cikiyor_151454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!