Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hamidiye Camii Restore Ediliyor

Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan Yıldız Hamidiye Camii, çökmek üzere olan ahşap kubbesi ve ciddi çatlaklar bulunan duvarlarıyla endişe unsuruydu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, camiyi kurtarmak için restorasyon başlattı.

yapi.com.tr
Hamidiye Camii Restore Ediliyor

Sultan 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan ve aynı zamanda en son inşa edilen selâtin cami olan Yıldız Hamidiye Camii bakımsızlıktan dökülüyor. Bir zamanlar görkemli cuma selamlıklarına ev sahipliği yapmış olan bu tarihî caminin ahşap kubbesi çökmek üzere. Duvarlarında ve süslemelerinde ciddi çatlaklar bulunuyor. Bu yüzden Vakıflar Genel Müdürlüğü, Osmanlı mimarisinde önemli bir yeri bulunan cami için restorasyon çalışmalarını başlattı. Ayrıca İstanbul’un en önemli saat kulelerinden biri olan Yıldız Saat Kulesi de restorasyon kapsamına alındı. 1886 yılında yapılan Hamidiye Camii, Yıldız Sarayı’na giden yolun üzerinde bulunuyor. Barok, ampir, rokoko üsluplarının harmanlandığı eklektik stilin son örneği olan cami, plan şeması ve dekorasyonu ile son dönem Osmanlı mimarisinde sıra dışı bir eser olarak değerlendiriliyor.

Dikdörtgen plan üzerine inşa edilen caminin kubbesi 16 penceresi olan çokgen bir kasnak üzerine oturtulmuş. Ancak son yıllarda zamana yenik düşen camide yer yer akmalar ve dökülmeler gözleniyor. Hamidiye Camii imam-hatibi Hayrettin Hatipoğlu, çatı aksamı çürüdüğü için çatı yapılırken kubbenin çökebileceğine dikkat çekiyor. Çünkü cami konumu sebebiyle rüzgar ve yağmur gibi hava olaylarından çok zarar görüyor. Bundan da en çok dış cephesi ve ahşap kısımları nasibini alıyor. Kubbeyi taşıyan ve tamamı ahşap olan kasnağın zamanla zarar görmesiyle kubbe çökme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Caminin bulunduğu alanda hava çok sert olduğu için dış cephe daha çok zarar görüyor ve sık sık tadilatların yapılması gerekiyor. Hatipoğlu, dış cephenin en fazla 10 sene dayanabildiğine dikkat çekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Özekinci de bu sebeple tarihî camiyi yenileyeceklerini belirtiyor. Özekinci, “Kubbesindeki kurşunlar ve içindeki kalem işi süslemeler yenilenecek, ahşap işleri ise tamamen elden geçirilecek.” diyor. Henüz ihale aşamasında olan restorasyon çalışmalarına yaklaşık bir buçuk ay içinde başlanacak ve 550 gün sürecek. Böylece İstanbul’da restore edilmekte olan camilere bir yenisi daha eklenecek.

Hamidiye Camii, bulunduğu konum sebebiyle hem üniversite öğrencilerini,  hem esnafı hem de bölge sakinlerini bir araya getiriyor. Bu açıdan cami restore edilirken ibate açık kalması önem taşıyor. Özekinci, “İbadetin aksamaması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuşuyor. Çalışma kapsamında tarihî saat kulesi de yenilenecek

http://www.yapi.com.tr/haberler/hamidiye-camii-restore-ediliyor-_109011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!