Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Harabe Binayı Tarihî Eser Sayanlar Yanlıştan Dönmeli'

Zonguldak'ta viyadüklü yol açılışını yapan TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski lavuar (kömür yıkama tesisi) binasının tarihî eser gerekçesi ile yıkımına izin verilmemesini eleştirdi. Toptan, lavuar arazisinin halkın hizmetine açılması gerektiğini vurguladı.

Zaman Gazetesi
'Harabe Binayı Tarihî Eser Sayanlar Yanlıştan Dönmeli'

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Zonguldak kent merkezindeki eski lavuar (kömür yıkama tesisi) binasının yıkımına izin verilmemesine tepki gösterdi. Zonguldak Belediyesi'nin kent merkezinde yaptırdığı viyadüklü yolun açılış törenine katılan Toptan, şehircilikte ulaşım ve trafiğin önemine dikkat çekerek "Bunda başarılı olan belediyeler halkın beğenisini ve desteğini sağlamakta; ama trafik terörü haline dönüşen ulaşım zorlukları insanları canından bıktırmak suretiyle yerel yönetimlerden şikayetleri çoğaltmaktadır." dedi.

Kentteki bütün sağlık kuruluşlarını ve eğitim kurumlarını bir araya getirecek yer aradıklarını; ancak bir türlü bulamadıklarını anlatan Toptan, sözü tarihî eser diye yıkımı engellenen harabe haldeki "lavuar"a getirerek şunları söyledi:

"Biz yer bulmakta zorluk çekiyoruz. Zar zor bulabildiğimiz yerleri de işte böyle kullanamaz halde tutuyoruz maalesef. Kurullarımız, şu gördüğünüz binayı nasıl tarihî eser olarak değerlendirdi, doğrusunu isterseniz çok merak ediyorum. Umuyorum yanlıştan dönülecektir ve 60 dönümlük bu alanın bir bölümü Zonguldaklılara hizmet edecek şekilde bir inşaat alanı olacak, bir kısmı da yeşil alan yapılarak çocuklarımızın istifadesine sunulacaktır."

Konuşmaların ardından viyadüklü yola gelen Toptan ve beraberindekiler, açılış kurdelasını kesti. Zonguldak Öğretmenevi ve Dedeman Otel inşaatlarını da gezen Toptan, belediyenin Alaborina Restaurant'ta düzenlediği iftar programına da katıldı. Yemeğin ardından bir konuşma yapan Meclis Başkanı Toptan, eğitilmiş insan gücü olmadan bu çağda başkalarıyla rekabet edilemeyeceğini vurgulayarak, "Kalkınmak, büyümek ve geçmişimize yaraşır bir gelecek kurmak için eğitime daha da fazla önem vermeliyiz. Çocuklarımızı başkalarıyla rekabet edecek seviyeye getirmek de tabii ki bizlerin, yani ülkeyi yönetenlerin en temel görevidir." dedi.

Eskiden köylere gittiklerinde halkın yol, su gibi temel ihtiyaçları istediğini anlatan Toptan, zamanla taleplerin sağlık ocağı ve okula dönüştüğüne değinerek şunları söyledi: "Şimdi köylerdeki temel ihtiyaç, internet bağlantılı bilgisayar. Çok şükür Zonguldak'ımızın bütün köylerinde ve bütün okullarında internet bağlantılı bilgisayarlarla çocuklarımız tanışmakta ve onların getirmiş oldukları imkânlardan yararlanmaktadır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/harabe-binayi-tarihi-eser-sayanlar-yanlistan-donmeli_63784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!