Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Prof. Dr. Mete Tapan: Harbiye...

Harbiye Kongre Vadisi’ne İlk Kazma Vuruluyor

6-7 Ekim 2009’da İstanbul’da yapılacak Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) 2009 Yılı Guvernörler Toplantısı için tasarlanan Harbiye Kongre Vadisi’nde sona gelindi.

ibb.gov.tr
Harbiye Kongre Vadisi’ne İlk Kazma Vuruluyor

br/>

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Harbiye Kongre Vadisi Avan Projesi”nin İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığını açıkladı. 6-7 Ekim 2009’da İstanbul’da yapılacak Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) 2009 Yılı Guvernörler Toplantısı için tasarlanan Harbiye Kongre Vadisi’nde sona gelindi.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nce (İMP) hazırlanan ve Koruma Kurulu tarafından onaylanan “Muhsin Ertuğrul Tiyatrosuna Bağlı Sanatsal Faaliyetler-Çok Amaçlı Salonlar Alternatifli Mimari Öneri Projesi” kapsamında, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu yıkılarak yerine Lütfi Kırdar Kongre Binası ile uyumlu ve bu yüksekliği aşmayacak yeni bir tiyatro inşa edilecek. Büyükşehir Belediyesi, avan projenin onaylanmasının ardından uygulama projesini Kurul’a sunarak Harbiye Kongre Vadisi için ilk kazmayı vuracak.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Rumeli Salonu, Hilton Convention Center ve Gümüş Caddesi, Harbiye Orduevi ve Askeri Müze ile Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ve Taşkışla Caddesi arasında kalan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan Şişli’deki 17 bin metrekarelik alanı kapsayan projede toplam inşaat alanı 83 bin 695 metrekare olacak.

Projede yapıların çoğu yeraltında olacak…
Yapılacak yeni tiyatro binası 5 katı yer üstünde, 6 katı da yeraltında olmak üzere 11 kattan oluşacak. Mevcut binadaki yönetim birimleri başka bir yere taşınacak. Eski binanın oturduğu 1525 metrekarelik inşaat alanı yeni binada 3 bin 500 metrekare olacak. Mevcut binadaki 600 kişilik seyirci kapasitesi de yeni binada 696’ya çıkarılacak.

Yeni tiyatro binasında zemin dahil üst katlarında 6 sanatçı odası, 368 metrekarelik fuaye alanı, ses, ışık kontrol, sahne ve sahne arkası oyuncular için lobi, prova odası ve diğer teknik birimler yer alacak. Tiyatro binasının altında yapılacak 6 katta da hem Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nu hem de Lütfi Kırdar Kongre Merkezini destekleyecek 4 tane çok amaçlı salon, 2 katta 759 araç kapasiteli kapalı otopark, kafeteryalar ve bin ofis bulunacak. “Denize açılan bir konsept” olarak tasarlanan projede, bölgede her türlü etkinliğin yapılabileceği bir meydan da oluşturulacak. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu aynen korunacak.Yolun bir kısmı da yeraltına alınıyor…
Projede, araç trafiği Taşkışla Caddesi Rumeli Salonunun ön kısmından itibaren yeraltına alınarak Hilton Convetion Center hizasında yüzeye çıkarılacak. Böylece Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nun önünde bulunan alan, araç trafiğine kapatılarak tamamen yayalaştırılmış yeni bir meydan oluşturulacak. Bu alanda sadece acil durumlar için servis yolu bağlantısı yapılacak. Oluşturulacak meydan, kent içinde kamuya açık her türlü sanatsal açık hava etkinlikleri ve festivallerin düzenlenebileceği bir dolaşım alanı olacak.

Taşkışla Caddesi üzerindeki trafik akışı yine çift yönlü olarak çalışacak. Rumeli Salonuna ulaşımın bağımsız hale getirildiği projede, tünel üzerinde araçlara dönüş verilerek tekrar Taşkışla Caddesi’ne katılım sağlanacak. Üst meydan kotunda yer alan Gümüş Caddesi, Lütfi Kırdar ile Hilton arasında sadece servis yolu işlevini yüklenecek ve bunun dışında alan tamamen yayaların kullanımına ayrılacak.

Bölgenin silueti korunacak…
Projede yapı alanının büyük bir kısmının yeraltında yapılacak olması nedeniyle siluet etkisi korunacak ve bu meydana en büyük katkıya yapacak olan Açıkhava Tiyatrosu’nun üzeri kapatılmayarak yapı mevcut kullanım amacına uygun olarak hizmet vermeye devam edecek.

Öte yandan, Taşkışla Caddesi üzerinde yer alan Osmanlı Çeşmesi, orijinal haliyle tekrar kendi alanına kazandırılacak. Üst meydan ile özdeşleşen heykeltıraş Prof. Hakkı Karayiğitoğlu’nun eseri de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi yapı aksı ile Açıkhava Tiyatrosu aksının kesişme noktasına konumlandırılacak.

Yeşil bant da korunuyor…
Açık Hava Tiyatrosu önünde oluşturulacak meydan ile üst kottaki Muhsin Ertuğrul Tiyatrosunu da içine alan meydan arasındaki yeşil bant korunacak. Ancak, inşaat faaliyetleri sırasında inşaat sınırına giren ağaçlar, hazırlanan raporlar doğrultusunda ve tekniğine uygun olarak buradan taşınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu alan proje doğrultusunda hazırlanacak uygulama projesini de İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun onayına sunacak. Hazine Müsteşarlığı’nın Harbiye Kongre Vadisi’nin 2009 yılında İstanbul’da yapılacak olan IMF Guvernörler Toplantısı’na yetiştirilmesini istemesi nedeniyle projenin uygulanmasına en kısa sürede başlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harbiye-kongre-vadisine-ilk-kazma-vuruluyor_56596.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!