Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Prof. Dr. Mete Tapan: Harbiye Kongre Vadisi Adında Bir Projeyi Onaylamadık

2. No'lu İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, Harbiye Kongre Vadisi Projesi ile ilgili devam eden tartışmalara açıklık getirmek amacıyla bir açıklama yaptı.

yapi.com.tr
Prof. Dr. Mete Tapan'ın Kurul'un onaylamadığını söylediği projenin maketi2. No'lu İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, Harbiye Kongre Vadisi Projesi ile ilgili devam eden tartışmalara açıklık getirmek amacıyla bir açıklama yaptı. Kurulun, 'Harbiye Kongre Vadisi' adlı bir proje onaylamadığını savunan Prof. Dr. Mete Tapan, onaylamama kararı verilirken önerilen alanın nerelerinde yapılaşma yapılacağının ve bina yaklaşım sınırlarının da saptandığını hatırlattı.

Prof. Dr. Mete Tapan, yaşanan süreci şöyle özetliyor.

"Daha sonra kurulun saptadığı yapılaşma sınırları içinde ve yaklaşık iki ay sonra 'Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun yıkılıp yeniden ve tevsii edilmesine yönelik bir proje kurulumuza sunulmuştur. Bu projenin ekinde bulunan ağaç revizyon planı da gözönüne alınarak, ağaçların bulunduğu bölgeye de müdahale edilmemek koşutuyla ve var olan tarihi çeşme korunarak avan proje onayı gerçekleşmiştir.

Ayrıca, uygulama içinde 'uygulama' projesinin kurulumuza getirilmesi istenmiştir. 08.10.2007 tarihine kadar da böyle bir proje kurulumuza sunulmamıştır.

Bugünkü Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun yıkılıp, yeniden ve tevsii edilerek inşaasının bir Kültür Varlığının yok edilmesi gibi yorumlanmasına katılmadığımı bir kez daha bildirmek isterim. Ayrıca, bir kamu yapısının (kültür varlığı olmaması, ancak sit alanı içinde olması kaydıyla), Türkiye Cumhuriyeti’nin merkezi ve yerel birimlerince ana fonksiyonu dışında kısa bir süre nasıl kullanacağı konusunda koruma kurulların karar verme gibi yetkisi olduğuna inanmıyorum".

Neler olmuştu?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eylül ayı içerisinde bir açıklama yaparak 'Harbiye Kongre Vadisi Avan Projesi'nin İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığını açıklamıştı. Vadi Projesi, 6-7 Ekim 2009’da İstanbul’da yapılacak Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) 2009 Yılı Guvernörler Toplantısına yetiştirilmek isteniyor.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nce (İMP) hazırlanan ve Koruma Kurulu tarafından onaylanan 'Muhsin Ertuğrul Tiyatrosuna Bağlı Sanatsal Faaliyetler - Çok Amaçlı Salonlar Alternatifli Mimari Öneri Projesi' kapsamında, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu yıkılarak yerine Lütfi Kırdar Kongre Binası ile uyumlu ve bu yüksekliği aşmayacak yeni bir tiyatro inşa edilecek. Büyükşehir Belediyesi, avan projenin onaylanmasının ardından uygulama projesini Kurul’a sunarak Harbiye Kongre Vadisi için ilk kazmayı vurmayı planlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/prof-dr-mete-tapan-harbiye-kongre-vadisi-adinda-bir-projeyi-onaylamadik_56858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!