Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Harran Eylem Planı İçin Düğmeye Basılıyor: Kümbet Evler Korunacak

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinin, tarihi dokusunun korunabilmesi için Harran Belediyesi, Şanlıurfa Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Harran Eylem Planı' oluşturdu.

Radikal Gazetesi
Harran Eylem Planı İçin Düğmeye Basılıyor: Kümbet Evler Korunacak

eçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan Şanlıurfa'nın Harran ilçesinin, tarihi dokusunun korunabilmesi için Harran Belediyesi, Şanlıurfa Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı 'Harran Eylem Planı' oluşturdu.

Harran Belediye Başkanı İbrahim Özyavuz, plana göre, Harran Kalesi çevresindeki kümbet evler arasındaki kaçak yapılaşmanın önüne geçmeyi, bu alanda restorasyon çalışması yaparak, tarihi dokuyu yeniden canlandırmayı hedeflediklerini söyledi. Özyavuz, bu kapsamda Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), 'Tarım Köy Projesi' kapsamında ilçeye 200 konut yaptıracağını belirterek, "Harran'da şu anda sit alanı içerisinde 190'ın üzerinde kaçak yapı bulunuyor. Bunların sahipleriyle görüşüldü. Yeni yerleşim birimine taşınmaları karşılığında kendilerine kamulaştırma bedeli ödenecek. TOKİ tarafından yaptırılacak oturma alanı ve bahçesiyle birlikte 400 metrekarelik alana inşa edilecek evler 47 bin YTL'den satılacak" dedi.

Özyavuz, projenin 15 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü ve evlerin gecekondu sahiplerine aylık 250-300 YTL'lik taksitlerle satılacağını söyledi.

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, "Tarım Köy Projesi'nin tamamlanmasının ardından kümbet evlerin restorasyonuna başlanacak. Kümbet evleri butik otel olarak turistlerin hizmetine sunacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harran-eylem-plani-icin-dugmeye-basiliyor-kumbet-evler-korunacak_49300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!